Кафедра менеджменту Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій розширює можливості для студентів, відкривши у жовтні 2024 року новий науковий гурток "Управління стартапами". Ініціатива створення гуртка стала відповіддю на зростаючу популярність стартап-культури в Україні та світі, а також на потребу у розвитку сучасних підприємницьких навичок у студентської молоді.
Гурток очолює кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту Марченко Максим Михайлович. Його багаторічний досвід у викладанні дисциплін з підприємництва, управління стартапами та інноваційними проєктами, а також практична участь у створенні стартапів, забезпечує унікальну можливість для студентів здобути глибокі знання та навички з цієї галузі.
Запрошуємо студентів, які прагнуть розвиватися в сфері стартапів, доєднатися до нашого гуртка! Це чудова можливість здобути досвід, який допоможе реалізувати ваші бізнес-ідеї та досягти успіху.
Менеджмент ХХІ століття – керівник, к.е.н., доцент, доцент кафедри менеджменту Маковецька Ірина Миколаївна (2-га середа місяця за планами роботи гуртків, ауд. 415).
Робота наукового гуртка полягає в тому щоб студенти, які навчаються за спеціальністю 073-Менеджмент, отримували здатності динамічно поєднувати знання, уміння та комунікативні навички під час вирішення завдань та проблемних питань у сфері менеджменту та уміли впроваджувати інноваційні технології у професійну діяльність ТОП-менеджера ХХІ століття.
До наукового гуртку «Менеджмент ХХІ століття» входять творчі і креативні здобувачі вищої освіти спеціальності 073-Менеджмент, які об’єднані з метою якісної підготовки менеджера в ІТ бізнесі, формування первинних систематизованих навичок науково-дослідної роботи та вмінь застосовувати в практичній діяльності досягнення науково-технічного прогресу.
Для формування оцінки рівня сформованості ключових компетентностей менеджера, необхідно використовувати цікаві ігри в навчальному процесі!
Зацікавленість студентів гуртком «Менеджмент ХХІ століття» проявляється через залучення креативно-інноваційного потенціалу та професійно-розумових хистів самих студентів, що дозволяє ефективно підвищувати рівень наукової підготовки студентів, формувати в студентів інтересу й потреби до наукової творчості, розвивати творче мислення і наукову самостійність, підвищувати внутрішню організованість і свідоме відношення до навчання та поглиблювати й закріплювати отримані у процесі навчання знань.
Учасники наукового гуртка «Менеджмент ХХІ століття» із цікавістю і захопленням слухають про проведені заходи с управілння, вирішують аналітичні задачі й висловлюють свої побажання щодо співпраці та здобуття нових знань й досвіду в стінах одного з передових навчальних закладів сьогодення – Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій.
Науковий гурток «Менеджмент ХХІ століття» запрошує усіх бажаючих збагатится в науковому сенсі та бажає усім креативних ідей, натхнення і творчих успіхів в усіх починаннях.
У своїй діяльності гурток «Менеджмент ХХІ століття» керується принципами рівноправності членів гуртка, самоврядування, відкритості та прозорості, органічного зв’язку науково-дослідної роботи з навчальним процесом.
На одному з занять наукового гуртка «Менеджмент ХХІ століття» була студентами запропонована аналітично-практична вправа «Бізнесмен». Студенти були розбиті на дві групи та оцінювали основний склад організації, аналізували консенсус-прогноз розвитку організації та розробляли стратегії по конкурентоспроможності організації.
"Летом 2018 г. Work and Travel USA студентов-менеджеров Государственного университета телекоммуникаций.
Нас все устраивало: люди, которые нас окружали, достопримечательности, которые можно было посетить в свои выходные дни и рабочий коллектив, который включал в себя студентов из разных уголков мира.
Так же мы успели и попутешествовать, посетили такие места как: National Harbor(Maryland), Occoquan, New York, Secret Caverns, Niagara Falls, Watkins Glenn, Washington, D.C., Philadelphia. Я уверенна, что эти воспоминания останутся со мной до конца жизни, и я не раз еще вернусь в США за новой порцией восторга."
Сопова Катерина