Однім з напрямків підготовки випускників за спеціальністю 122 Комп'ютерні науки є надання знань щодо професії Еnterprise Architect (архітектора підприємства). Цей напрям підготовки фахівців на кафедрі Комп'ютерних наук виконується відповідно інноваційному змісту навчання, яке забезпечує навчання студентів тому, чому потрібно і як потрібно відповідно до вимог сьогодення, теоретично і практично. Важливість таких знань у тому, що Еnterprise Architect забезпечує узгодження бізнес-процесів та IT-технологій, тобто пов'язує поточні та майбутні потреби організації бізнесу із застосуванням потрібних IT-технологій з метою підвищення ефективності бізнес-процесів. Він відповідає за контроль, покращення та модернізацію ІТ-архітектури в компанії (організації), щоб допомогти керувати її ІТ-інфраструктурою.
Для розуміння важливості професії Еnterprise Architect стисло розглянемо сучасну архітектуру «цифрового» підприємства. Застосування IT-технологій сьогодні в архітектурі «цифрового» підприємства розглядається як один із ключових способів досягнення конкурентної переваги. Основна роль цифрових технологій у всіх бізнес-процесах полягає в тому, щоб допомогти бізнесу досягти своєї мети. Завдяки застосуванню IT-технологій забезпечується надання керівникам оптимізованих рекомендації щодо коригування політик та проектів для досягнення цільових бізнес-результатів. Тобто сучасні IT-технології дозволяють ефективно вирішувати завдання бізнесу, проте сучасне програмне забезпечення вимагає професіоналів високої кваліфікації під час експлуатації та високу вартість.
Звідси стає зрозумілим, що зростають потреби, з одного боку, у зниженні витрат на придбання, налаштування та експлуатацію IT-технології, а, з іншого, в підвищенні гнучкості, адаптації та регулюванні ІТ-середовища. Через це підвищена увага приділяється ІТ-архітектурі підприємства і, отже, зростає попит на професіоналів високої кваліфікації у галузі архітектури підприємства, якими є Еnterprise Architect.
Розглянемо, які знання будуть важливими для студентів.
ІТ-архітектура підприємства - це набір принципів, знань, умінь, посібників або правил, що використовуються підприємством для управління процесом придбання, створення, зміни та взаємодії ІТ-ресурсів у масштабах підприємства. Тому архітектор підприємства:
Професійні архітектори підприємств повинні мати можливість спілкуватися як з технічними розробниками, так і бізнес-менеджерами. Вони повинні бути в змозі пояснити найвищій особі особливості застосування IT-технології у відповідному бізнес-проекті, продемонструвати переваги або недоліки корпоративного програмного забезпечення та технологічних тенденцій, які будуть складнощі, та шляхи їх подолання. Хороший архітектор підприємства має бути експертом у галузі ІТ та комп'ютерних мереж, щоб забезпечити архітектуру своєї організації.
Архітектор підприємства зазвичай працює з командою ІТ-фахівців та інших фахівців, щоб підтримувати мережну інфраструктуру організації. Тому він також повинен мати відмінні комунікативні навички, щоб працювати з різними лідерами в рамках усієї організації, щоб підтримувати цілі та завдання організації, тобто архітектор підприємства займається лідерством та спрямованою діяльністю.
Архітектор підприємства – одна з найвищих посад у ІТ-відділі. Це досвідчені фахівці з ІТ-технологій. Вони гарантують, що компанія зможе досягти бажаних бізнес-результатів за рахунок ефективного використання ІТ-технологій, практики та стандартів. Тому, дивлячись на наступне десятиліття, потреба у цій роботі не зникне. За даними Федерального бюро статистики праці США (BLS), прогнозується, що перспективи роботи архітектора підприємства будуть зростати щорічно на 5% з 2024 до 2030 року, тобто за оцінками, щороку на цю посаду відкривається понад 11 тисяч вакансій. Що стосується зарплати архітектора підприємства в США станом на 25 травня 2023, то вона знаходиться в діапазоні від 124000 до 142000 доларів за рік. Середня щорічна зарплата у Великій Британії становить близько 75000 фунтів стерлінгів.
Для роботи архітектором підприємства зазвичай потрібен ступінь бакалавра (магістра) в галузі комп'ютерних наук та досвіду роботи у сфері ІТ. Поряд із бажаними комунікативними навичками багато компаній шукають людей, які мають навички управління даними, бізнес-стратегією та технічними здібностями у спеціалізованих областях, таких як хмарні обчислення.
Таким чином, якщо Ви прагнете стати архітектором підприємства, важливо мати чітку дорожню карту, щоб досягти успіху в цій вимогливій та конкурентній галузі. Однією з основних вимог для того, щоб стати корпоративним архітектором є отримання диплому за спеціальністю 122 Комп'ютерні науки. Також необхідно отримувати сертифікати у ІТ-галузі. На кафедрі Комп'ютерні науки Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій навчання проводиться по міжнародним сертифікаційним курсам компаній Hewlett Packard Enterprise, Оракл з програмування, баз даних, комп'ютерного дизайну, мережних технологій, серверного обладнання, хмарних технологій. Цьому сприяє інноваційний зміст навчання кафедри Комп'ютерних наук, він забезпечує ефективне використання різноманітних інформаційних ресурсів, що створює можливість отримання випускникам за спеціальністю 122 Комп'ютерні науки високооплачуваних робочих місць після закінчення університету, а в майбутньому і професії архітектор підприємства.