Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
XS
SM
MD
LG
XL
XXL
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
  
Укр.
 
        

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

Укр.
   

Systems Architect - професія, до якої можуть підняти лише студенти, що готуються за спеціальністю «Комп'ютерні науки»

17:04, 19-06-2023

Для підготовки висококваліфікованих фахівців на кафедрі Комп'ютерних наук виконується впровадження в навчальний процес інноваційного змісту навчання, яке забезпечує навчання студентів тому, чому потрібно і як потрібно відповідно до вимог сьогодення, теоретично і практично. Наприклад, однім з напрямків підготовки випускників за фахом 122 Комп'ютерні науки є надання знань, що будуть корисні у майбутньому на посаді системних архітекторів. Важливість таких знань у тому, що Systems Architect (системний архітектор) відповідає за ІТ-архітектуру складних мереж та систем баз даних, які підтримують повсякденні функції та діяльність компанії. Розглянемо, чому важливе для студентів такі знання.

ІТ-архітектура - це набір принципів та правил, що використовуються підприємством для управління процесом проектування, створення, супроводу та взаємодії ІТ-ресурсів у масштабах підприємства. Тому системний архітектор виконує: проектування, розробку, оптимізацію існуючої системної ІТ-архітектури, пошук та усунення несправностей, налаштування, експлуатацію та обслуговування як комп'ютерних систем. Також він вивчає варіанти використання існуючих комп'ютерних систем компанії, знаходить правильне поєднання ІТ-систем та компонентів для досягнення конкретних цілей бізнесу, відділу, команди. Його робота пов’язана з системними серверами, організацією баз даних, впровадження програмного забезпечення і багато іншого. Для виконання таких завдань існують рівні та ролі системних архітекторів.

Рівні системних архітекторів. Системний архітектор працює на кількох різних рівнях в галузі ІТ:

На найвищому рівні системні архітектори допомагають визначити та вибрати правильну ІТ-стратегію компанії та підхід, які найкраще підтримуватимуть довгострокові бізнес-плани та цілі.

На середньому рівні системні архітектори знаходять кращі інструменти, платформи, обладнання, програмне забезпечення для досягнення середньострокових завдань відділу та функціональних завдань.

На найнижчому рівні системні архітектори консультують проектні групи з конкретного програмного забезпечення, обладнання та інших елементів, необхідних для досягнення певних результатів ІТ-проекту.

Системні архітектори є експертами в галузі бізнесу та ІТ-технологій. Вони переглядають бізнес-плани та цілі, аналізують технічні рішення та створюють рекомендації щодо правильного поєднання ІТ-елементів для досягнення цих цілей.

Ролі системного архітектора. Залежно від обставин системний архітектор може виконувати певні функції, сукупність яких має назву роль, існують наступні ролі:


  1. Understand the desired strategy & outcome (Розуміння бажаної стратегії або результату). ІТ-архітектура є найважливішим компонентом майже кожного бізнес-процесу. Тому, коли бізнес хоче запустити нові продукти, необхідно розуміти стратегію побудови ІТ-архітектури, які зможуть підвищити ефективність або отримати конкурентну перевагу цих продуктів. Для цього системний архітектор обговорює усі ключові напрямки та ініціативи з бізнес-стратегами та керівниками високого рівня та визначає вимоги до бізнес-стратегії. Він трансформує ці вимоги на основі практичного досвіду на нові або покращені ІТ-можливості в короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі.
  2. Break down outcomes into defined parts (Декомпозиція головної мети на певні завдання). Як тільки системний архітектор зрозуміє головну мету (потреби) бізнесу, він виконує її декомпозицію на складові завдання, визначає цілі для кожного елементу ІТ-архітектури, що реалізують ці завдання. Це оформлюється у вигляді документу для забезпечення узгодженості та ясності у всіх реалізаціях проекту та побудови ІТ-архітектури. Документ визначає: назву, мету та плануємий результат проекту; основні можливості, функціональність та процеси проекту; загальну методологію побудови ІТ-архітектури та визначення складових; ключові особливості елементів існуючої інфраструктури та програми; нові потреби у персоналі чи ресурсах; ідеї для можливості застосування потенційного нового програмного забезпечення та апаратних рішень; проект моделі ІТ-архітектуру, що буде виконувати визначені завдання. Коли бізнес буде готовий реалізувати проект, системний архітектор створює заплановану модель ІТ-архітектури. Він рекомендує конкретне ІТ-обладнання, програмне забезпечення, методології та підходи, які допоможуть бізнесу досягти бажаного результату.
  3. Decide on the right IT architecture (Вибір правильної IT-архітектури). Системний архітектор розробляє наступні бізнес-вимоги на основі аналізу існуючої ІТ-екосистема: нові та перевірені технології; ІТ-ресурси та персонал; контроль витрат та окупність інвестицій; потреби та досвід кінцевих користувачів та клієнтів; доступність, оперативність, надійність та відмовостійкість критичних елементів; відповідність архітектурним стандартам та кращим практикам; управління ІТ-послугами та підтримка.
  4. Understand integrations, interfaces & interactions (Розуміння інтеграції, інтерфейсів та взаємодії). Системний архітектор зосереджується на реалізації окремих елементів ІТ-архітектури, а саме: на розумінні програмного та апаратного забезпечення, на взаємодії з користувачем, розглядається інтеграція з існуючими системами, перевіряються інтерфейси з людьми та іншими програмами, а також те, як користувачі взаємодіятимуть з результатом (UI - user interface/інтерфейс користувача), всі аспекти взаємодії кінцевого користувача з компанією, її послугами та продуктами (UX - user experience/користувальницький досвід).
  5. Advise project teams on recommended solutions (Консультувати проектні групи щодо впровадження рекомендованих ними рішень). Системні архітектори тісно співпрацюють із проектними групами, щоб допомогти їм втілити ІТ-архітектуру та своє бачення у реальність. Вони можуть дати рекомендації щодо проектування та збирання, тестування та впровадження. Відгуки інженерів та кінцевих користувачів будуть враховуватися під час проектування системи, щоб забезпечити її відповідність як бізнес-цілям, так і потребам користувачів.

Необхідні навички системного архітектора. Хоча конкретні навички, що необхідні для системного архітектора, відрізнятимуться в залежності від компанії та галузі, є деякі загальні навички, необхідні для того, щоб бути успішним системним архітектором:

  • Досвід роботи з процесом розробки програмного забезпечення, комп'ютерними системами та серверами, мережевими комутаторами, балансувальниками навантаження, мережевими аналізаторами та блоками обслуговування мережевих каналів або даних.
  • Знання розробки планів архітектури стратегічних систем.
  • Впевнене розуміння розробки та розгортання комп'ютерних систем.
  • Сильні аналітичні здібності, вміння вирішувати проблеми та концептуальні здібності.
  • Відмінні усні та письмові комунікативні навички.
  • Вміння розставляти пріоритети у завданнях, особливо в умовах стресу.
  • Здібності до лідерства та співробітництва.

Обов'язки та відповідальність

  • Періодично перевіряти інфраструктуру та архітектуру існуючих комп'ютерних систем, щоб забезпечити точне розуміння наявних можливостей на високому рівні.
  • Повідомляти керівництво та ключові зацікавлені сторони про свої висновки, надаючи рекомендації та чіткі дорожні карти для успішних змін.
  • Співпрацювати з іншими ІТ-фахівцями та інженерами-програмістами для розробки системних рішень, здатних підтримувати визначені цілі.
  • Керівництво командами, які впроваджують зміни у фізичне обладнання та програмне забезпечення, забезпечуючи плавну інтеграцію нових технологій.

Перспективи роботи системного архітектора. Системні архітектори займають важливе місце у ІТ-інфраструктурі та компанії в цілому. Їх навички мають вирішальне значення для успіху інфраструктури організації. Дивлячись на наступне десятиліття, потреба у цій роботі не зникне. За даними Федерального бюро статистики праці США (BLS), прогнозується, що перспективи роботи системного архітектора будуть зростати щорічно на 5% з 2020 до 2030 року, тобто за оцінками, щороку на цю посаду відкривається понад 11 тисяч вакансій. Що стосується зарплати системного архітектора в США станом на 25 травня 2023, то вона знаходиться в діапазоні від 145 443 до 168 145 доларів за рік.

Таким чином, інноваційний зміст навчання на кафедрі Комп'ютерні науки забезпечує ефективне використання різноманітних інформаційних ресурсів, що створює можливість отримання випускникам за фахом 122 Комп'ютерні науки високооплачуваних робочих місць після закінчення університету. Для того, щоб стати системним архітектором треба мати ступінь бакалавра (магістра) в галузі комп'ютерних наук, знання архітектури корпоративних систем, мати сертифікати щодо розробки програмного забезпечення або суміжних областей, досвід роботи в операційних системах Linux, інтегрованих середовищах розробки, TCP/IP хмарних технологіях та інших інструментах та технологіях, пов'язаних із системною архітектурою та інформаційними технологіями.

© При повному чи частковому використанні матеріалів сайту ДУІКТ гіперпосилання на сайт https://duikt.edu.ua/ обов'язкове!
Читайте також
Бажаєте дізнаватись про особливості вступу у 2024 році?
Підписуйтесь на спільноти спеціальності "122 Комп’ютерні науки" кафедри Комп’ютерних наук та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.

Отримати консультацію

Ваш запит на зворотній дзвінок отримає завідуючий кафедрою
Надіслати запит

Абітурієнту

Освітня програма: Комп’ютерні науки

За освітньою програмою Комп’ютерні науки, спеціальність 122 Комп’ютерні науки (англ. Computer Science, CS) готуються фахівці, що здатні виконувати функції розробника-програміста, спеціаліста по мережах, адміністратора баз даних, системного адміністратора, DevOps Engineer, спеціаліста по тестуванню програм, IT-архітектора. Вони володіють навичками алгоритмічного мислення, уявлення інформації, програмування і проектування комп’ютерних систем. Основні розділи: алгоритми і структури даних, мови програмування, архітектура комп'ютерів, операційні системи і комп'ютерні мережі, розробка програмного забезпечення, сервери і бази даних, штучний інтелект та робототехніка, комп'ютерна графіка, взаємодія людини і комп'ютера та ін.

Освітня програма: Комп’ютерні науки

За освітньою програмою Комп’ютерні науки, спеціальність 122 Комп’ютерні науки (англ. Computer Science, CS) готуються фахівці, що здатні виконувати функції розробника-програміста, спеціаліста по мережах, адміністратора баз даних, системного адміністратора, DevOps Engineer, спеціаліста по тестуванню програм, IT-архітектора. Вони володіють навичками алгоритмічного мислення, уявлення інформації, програмування і проектування комп’ютерних систем. Основні розділи: алгоритми і структури даних, мови програмування, архітектура комп'ютерів, операційні системи і комп'ютерні мережі, розробка програмного забезпечення, сервери і бази даних, штучний інтелект та робототехніка, комп'ютерна графіка, взаємодія людини і комп'ютера та ін.

Переглядів: 2 736