Таксономія Блума як ефективна модель викладання англійської мови

10:32, 05-10-2021

У сучасних швидко мінливих умовах інформаційного суспільства студенти потребують не стільки готової інформації, скільки методів її отримання, осмислення і застосування. У сфері освіти це веде до зростання інтересу з боку педагогів як до проблеми формування і розвитку у студентів навичок академічного письма / читання на заняттях англійської мови, так і до проблеми ефективної постановки педагогічних цілей.

Проблема ефективного педагогічного цілепокладання для розвитку навичок академічного письма / читання англійською мовою є однією з головних в Державному університеті телекомунікацій. При цьому мета навчання визначає якими знаннями, вміннями і навичками повинен володіти студент після закінчення курсу «Англійська мова», а завдання навчання на заняттях англійської мови відповідають на питання, як рухатися до мети.

Найвідомішою моделлю, яка описує і поєднує як процес розвитку навичок, так і цілі освіти, є таксономія Блума (Bloom's Taxonomy), яка активно застосовується викладачами кафедри англійської мови ДУТ. Таксономія (від грец. taxis - розташування, лад, порядок і nomos - закон) -  теорія класифікації і систематизації складно організованих областей дійсності, зазвичай мають ієрархічну побудову (органічний світ, об'єкти географії, геології, мовознавства, етнографії і т.д.) [ 2].

Таксономія охоплює когнітивну область і вмістить в собі шість категорій цілей представлених від самого базового до самого просунутого з поділом їх на наступні:

1. Знання конкретного матеріалу, термінології, фактів, визначень, критеріїв і т.д., де діяльність студента зводиться до запам'ятовування. Ключові слова в завданнях: define, fill in the gaps, spell, match, memorise, etc.
  2. Розуміння полягає в умінні перефразувати головну думку. Ключові слова в завданнях: retell in your own words, what is the main idea of, put in correct order, etc.
  3. Застосування отриманих знань, вимагає від студента умінь використовувати інформацію або концепцію в новій ситуації. Ключові слова в завданнях: apply, give an example, how is sth related to sth, could this have happened in, etc.
  4. Аналіз формує навички мислення високого рівня за допомогою наступних завдань: classify sth. according to sth., what evidence can you present for, etc.
  5. Синтез (розробка плану і можливої системи дій та абстрактних відносин) спрямований на формування навичок узагальнення, з'єднання ідей для створення чогось нового, групувати, узагальнювати, реконструювати. Ключові слова в завданнях: predict, pretend, produce, what ideas can you add to, how would you design a new, etc.
  6. Оцінка покликана формувати судження на основі існуючих даних та зовнішніх критеріях. Завдання для формування цього рівня мислення містять слова: justify, prioritize, rank, rate, do you agree that, what criteria would you use to assess, etc. [1]

Таким чином, слід зазначити, що основною перевагою таксономії Блума є те, що мислення представлено в ній в структурованій і доступній для практики формі, і основне завдання викладача полягає у підвищенні ефективності навчальної діяльності в області вивчення англійської мови, використовуючи дану модель в її логічній послідовності від простого до складного.

Література

1. Anderson, L., Krathwohl, D. (2001). A taxonomy for learning, teaching, and assessing. - New York: Longman.
  2. Биологический энциклопедический словарь. М. С. Гиляров, А. А. Бабаев, Г. Г. Винберг, Г. А. Заварзин и др. — 2-е изд., исправл. — М.: Сов. Энциклопедия, 1986. – 864 c

Науково-методичне повідомлення підготувала
доцент кафедри англійської мови Корж О. Ю.

Спеціалізація: Системи технічного захисту інформації

Спеціалізація: Системи технічного захисту інформації