Зважаючи на те, що інформаційно-комунікаційні технології стали нині потужною силою перетворення суспільного життя та інноваційного розвитку, їх активне впровадження змінило світову економіку й спричинило глибокі системні перетворення в глобальному інформаційному та кібернетичному просторах.
Маючи певну специфіку ці глобальні субстанції породжують, в свою чергу, нові й передусім кібернетичні загрози і виклики, розв’язувати які мають фахівці з інформаційної та кібербезпеки, озброєні новими знаннями і вміннями та інноваційними підходами. Саме цьому й сприятиме виданий посібник, який є практичним додатком до підручника з аналогічною назвою та розрахований для використання в рамках навчальних програм з дисциплін «Кібернетичний простір» й «Основи інформаційної та кібернетичної безпеки».
У посібнику представлено низку лабораторних робіт за такими темами: ознаки, принципи становлення та розвитку сучасного інформаційного суспільства; кіберпростір та мережа Internet: становлення, структура, проблемні аспекти функціонування; система безпеки інформаційного і кіберпросторів: формування та розвиток, а також засоби та способи боротьби в інформаційному і кіберпросторах. Їх засвоєння дозволить більш глибоко та детально розглянути основні положення, поняття й визначення щодо базових аспектів захисту інформації, створення та експлуатації захищених інформаційних та комунікаційних систем.