Діджиталізація архівів: ДУІКТ готує документознавців для збереження історико-культурної спадщини України під час війни

11:18, 30-05-2024

На офіційному сайті Державної архівної служби України з’явилася інформація про чергове вагоме досягнення в оцифруванні архівних фондів для розвитку і наповнення «Єдиного вікна доступу до цифрових ресурсів українських архівів», а також доступу користувачів до архівних документів.

Цей напрям роботи зі збереження документної інформації безпосередньо пов’язаний з освітньою програмою бакалаврського рівня «Документознавство та інформаційна діяльність», яка поєднує в межах Університету класичне документознавство і архівознавство та інформаційно-комунікаційні технології.

Студенти кафедри активно долучаються до вивчення нагальних проблем архівної галузі та осучаснення архівної справи, спираючись на вже отримані теоретичні знання. Професійному становленню майбутніх бакалаврів також посприяла виробнича практика на базі архівних установ Києва. Зокрема, у Центральному державному аудіовізуальному та електронному архіві України.

Ба більше, одна зі студенток почала свою професійну реалізацію у цій установі, чим кафедра документознавства та інформаційної діяльності пишається.

Збереження документів в умовах війни — актуальне питання для держави і бізнесу. У зв’язку з цими викликами, в 2023-му були внесені зміни в українське законодавство. Зокрема, вступив у силу Наказ Міністерства юстиції № 40/5, що встановлює трирічний термін зберігання документів для ФОПів.

До розроблення нормативно-методичних документів архівування долучається й Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства. Завдяки тісній співпраці кафедри і профільної установи, наші студенти мають змогу ознайомитися зі специфікою підготовки методичного забезпечення усіх реорганізацій, змін та норм регулювання діяльності галузі.

Один із напрямів такої роботи – цифровізація архівів. Вона дає можливість компаніям і організаціям зберігати документи в електронній формі.

Коментуючи новації у вдосконаленні архівування документообігу та збереження вже існуючих архівних фондів, професор кафедри Документознавства та інформаційної діяльності Леся Ковальська наголошує: електронний архів – це вимога часу, який ми певною мірою згаяли.

– Уроки захоплення архівів України ще в 2014 році та подальше відкладання фінансування програми оцифровування зумовило сьогодні невідкладну та єдино правильну справу збереження архівної інформації. Про проблему збереження архівної спадщини активно заговорили науковці з моменту повномасштабного вторгнення в 2022 році.

Підтвердженням цьому є активна наукова дискусія на сторінках фахового видання «Архіви України» та активізація роботи фахівців архівістів, програмістів, технічного супроводу оцифрування та налагодження доступу користувачів. Сьогодні приємно бачити суттєві результати у справі діджиталізації архіву, створення нового віртуального архіву, що надає користувачеві можливість самостійно працювати і отримувати потрібну інформацію, – каже фахівець.

За словами Лесі Ковальської, саме ці напрями актуалізують затребуваність освітньої програми «Документознавство та інформаційна діяльність» ДУІКТ і дозволяють побачити перспективи колаборації документознавців та програмістів, відкривають цікаві напрями віртуалізації документознавства та архівознавства.