Переважна більшість абітурієнтів вже визначилися із своїм майбутнім фахом. За опитуваннями студентської молоді, напередодні вступу, у червні місяці, реальна картина щодо їх визначення із фахом мала приблизно такий вигляд:
Картина із визначенням майбутньої спеціальності вказує на те, що до 30% молоді по-справжньому тверді у своїх намірах і чітко розуміють у якій професійній діяльності можуть реалізуватися. Однак і ця впевненість ще не гарантує уникнення помилок у їх виборі, хоча значно їх мінімізує.
Тобто, головним є ризик невірного вибору спеціальності. До чого він може призвести? Звісно, в першу чергу, до руйнування ілюзій, неможливості працювати (а іноді і навчатись) за фахом, непродуктивної втрати часу життя на навчання, розчарування у своїх здібностях. Все це разом може навіть зруйнувати життя. Але про скепсис не будемо думати. Головне завдання у виборі спеціальності – нівелювати ризик невірного вибору, або його мінімізувати.
Найбільший відсоток помилкового вибору притаманний, як це не дивно, групам абітурієнтів 2 і 3 із вище наведених даних. Група 1 – це, як правило, люди, які прагнуть реалізуватися у цікавій для них сфері діяльності і ще до вступу багато знають про майбутню спеціальність. Ризик невірного вибору тут мінімальний, але присутній. Його факторами є поверхневий або занадто романтичний погляд на професію, надто великі надії на затребуваність відповідних фахівців, необ’єктивний погляд на свої спроможності, тощо.
В другій групі абітурієнтів – ризик великий із-за того, що він фактично є не твій. А жити чужими прагненнями та баченнями – справа не з легких. Фактично це можна порівняти із тягарем жити чужим життям. Тут цей ризик є високим. Тобто, абітурієнти, що обирають фах за чужими порадами є, як правило, таких категорій:
В третій групі – різнобічні за здібностями та уподобаннями абітурієнти, або ті, що вважають себе такими. Співвідношення і тих і інших чітко не зважене, але воно є і тяжіє до 50х50. Відповідно і ризик помилки у виборі фаху абітурієнтом, що досліджується, є високим.
Про четверту групу годі й казати. Який ризик, якщо жодних сподівань і вагомих прагнень абітурієнт не має. Це не завжди, так скажімо, аморфна група. Тут є і просто невизначені у житті люди.
То ж розглянемо шляхи мінімізації або анулювання визначеного нами ризику.
Не будемо розповідати про шляхи, які потребуватимуть багато часу. Такими, наприклад, є шлях професійної оцінки здібностей шляхом занять із фахівцями (одними тестами цю справу не визначити. Цей спосіб допоможе лише у визначенні схильностей абітурієнта до наук і не більше). Будемо орієнтуватися на наукові основи універсального підходу щодо ефективного компетентісного саморозвитку людини у професії та житті (до речі, це є справжній науково-практичний блок знань, який викладається тільки у ДУТ і тільки у професійному курсі однієї з дисциплін підготовки студентів зі спеціальності 281 «ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ»).
Шлях 1. Для абітурієнтів із повним або високим ступенем невизначеності у професій – мінімізація ризику.
Обирай професію, що надасть тобі знання не стільки для професіональної діяльності, скільки власне для твого особистого життя. Тобі так чи інакше в житті потрібно буде спілкуватися із людьми, налагоджувати контакти, та і власне життя. Найкращим для цього – обрати спеціальність, яка надасть тобі знання не тільки із спілкування, а і з фахового розуміння людей. Оскільки для того, щоб порозумітися, однією мовою володіти замало. При цьому порозуміння можна налагодити як із однією людиною, так і великим колективом, чи, навіть, великою масою людей. Отже, ти зможеш стати по-справжньому вагомою людиною і для родини, і для найближчого оточення. А за час навчання ти обов’язково більше зрозумієш себе і, можливо, вирішиш в якому фаху забажаєш і зможеш реалізуватися.
Такою спеціальністю і є спеціальність 281 «Публічне управління та адміністрування». Якщо визначишся із іншими уподобаннями під час навчання за цим фахом – можна перевестися на заочну форму навчання та на денній здобувати улюблений фах. Так ти не втратиш час, а спеціальністю 281 тільки підкріпиш статус іншої спеціальності як професійний управлінець з неї ж.
Шлях 2. Для абітурієнтів із середнім і малим рівнем ризику невірного вибору фаху – анулювання ризику. Та для абітурієнтів із абсолютно влучним вибором свого фаху – перспективне розширення кола своїх професійних спроможностей та суттєвого поліпшення свого життя.
Ти обрав свій фах. Є ризики чи їх немає – життя покаже. Але не гай час – і за найнижчою ціною на освітньому просторі країни за навчання здобудь паралельно ще освіту, яка:
А) надасть тобі додатковий фах і універсальні управлінські компетенції як для роботи на організаційному рівні (фірми, компанії, корпорації тощо), так і на рівні держави.
Б) надасть тобі дуже багато знань для тебе як для людини, для твого власного розвитку (за рахунок ексклюзивної освітньої програми, яка розроблена і існує тільки в ДУТ).
Це власне, та ж спеціальність 281 «Публічне управління та адміністрування»
Детальніше про спеціальність – див. загальну сторінку КАФЕДРИ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ
Ми, в Державному університеті телекомунікацій, розв’язали головну головоломку управлінської освіти – надати новітню освітньо-професійну програму європейського рівня із надміцним акцентом на практичних вміннях та навичках для реалізації наших випускників в професійному середовищі і підприємств (корпорацій), і державного управління в Україні та за кордоном.
А зараз – твоя черга розв’язувати твою головоломку побудови твого майбуття! Наша спеціальність тобі додасть як управлінські компетенції міжнародного рівня, так і обґрунтованої впевненості у твоєму житті!
З повагою, науково-педагогічний склад кафедри
ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ.