У лабораторії кафедри №225 створено новітній комп’ютерний клас для вивчення сучасних інформаційних систем та технологій завдяки співпраці кафедри із провідним українським мобільним оператором, що надає широкий спектр послуг, включаючи передачу даних за технологією 3G і 4G, мобільний голосовий зв'язок, обмін повідомленнями, фіксований інтернет і мобільне телебачення, компанією Vodafone. Завідує лабораторією Маркіна Олена Анатоліївна.
Лабораторія обладнана сучасними ПК з встановленим ліцензійним програмним забезпеченням: MATLAB/Simulink, MathCad, NS-2, MS Project, SiteSputnik, ATLAS.ti, Copernic Agent, BPWin, PowerDesigner, SilverRun та ін.
Для проведення практичних занять з дисциплін «Технології Інтернет речей», «Моделювання систем ІоТ» використовується обладнанням, що презентували працівники компанії-партнера Vodafone, а саме набори апаратно-програмних засобів для побудови Інтернет речей — Arduino. Компанія надала нам 25 екземплярів наборів Arduino, що дає змогу кожному студенту самостійно працювати з обладнанням. Дані набори призначені для розробки різноманітних електронних пристроїв. Arduino може отримувати дані про навколишній світ завдяки датчикам і реагувати, керуючи світлом, моторчиками і іншими приладами. Мікроконтролер на платі програмується за допомогою мови програмування Arduino заснованої на C / C++ і середовища розробки Arduino IDE.
Вивчивши особливості моделювання та реалізації систем Інтернет речей, основні технічні характеристики пристроїв, які застосовують для побудови систем IoT, студенти набувають вмінь працювати з мікроконтролерами та основними налагоджувальними платами; розбиратися в існуючих IoT-технологіях і застосовувати їх до конкретних сценаріїв; проектувати цілісні IoT-системи (включаючи кінцеві пристрої, мережеве з'єднання, обмін даними). Адже в майбутньому «речі» стануть активними учасниками бізнесу, інформаційних і соціальних процесів, де вони зможуть взаємодіяти і спілкуватися між собою, обмінюючись інформацією про навколишнє середовище, реагуючи і впливаючи на процеси, що відбуваються в навколишньому світі, без втручання людини.
Крім того на кафедрі Інформаційних систем та технологій працює гурток "Internet of Things". На заняттях розглядаються основи технологій Інтернету речей, на практиці вивчаються основи комп'ютерної схемотехніки, програмування, електроніки. Кожен студент має можливість займатися розробкою власного ІоТ-проекту з можливістю участі в конкурсах та виставках.
За період роботи гуртка"Internet of Things" студенти власноруч уже реалізували низку проектів!
Також для вивчення дисциплін «Технології Інтернет речей» та «Моделювання систем ІоТ» використовують системи «розумний будинок» виробників Ajax та Orvibo.
Під системою «розумний будинок» розуміємо систему управління та автоматизації, що представляє собою комплекс пристроїв, призначених для автоматизації процесів та операцій, що відбуваються під час експлуатації.
Метою викладання дисципліни «Робототехніка» є набуття студентами навичок проектування, конструювання та програмування роботизованої техніки, що є актуальним питанням в сфері IT. Для вивчення дисципліни потрібне спеціальне обладнання, що включає конструкторський комплект матеріалів, сенсорів, моторів та процесорного блоку.
Для цього на кафедрі Інформаційних систем та технологій використовують обладнання для проведення практичних та лабораторних занять, а саме набори mBot та mBot Ranger, а також 3D принтери, які дозволяють створювати сучасні 3D моделі різних об'єктів та «Портативний сканер 3D XYZprinting». Крім того для забезпечення інноваційного змісту навчання, а саме якісної практичної підготовки саме тому на кафедрі Інформаційних систем та технологій нещодавно було закуплено обладнання, необхідне для проведення практичних та лабораторних занять дисциплін «Технології Інтернет речей», «Робототехніка» та «Моделювання ІоТ advance»: Універсальний контролер Raspberry Pi 3 Model B; Набір клейких радіаторів для Raspberry Pi 2,3, Orange Pi, ; Набір резисторів; Модуль RGB світлодіоду KY-016 для Arduino; Real Time Clock Модуль з батарейкою (DS1307); Bluetooth модуль НС-06; Мікроконтролер Arduino NANO03; Мікроконтролер Arduino UNO; Камера 8Мп для Raspberry Pi V2 Sony від Waveshare; Сенсорний дисплей для Raspberry Pi від Elecrow; Модуль датчика звуку Waveshare; Ємнісний датчик вологості грунту; Датчик рівня рідини; Датчик кольору TCS230; Датчик датчика газу MQ-5; Датчик датчика холу SS49E; Датчик перешкоди (модуль YL-63); Датчик ультрафіолету GUVA-S-12SD; ІЧ датчик руху для Arduino HC-SR501.
Портативний сканер 3D XYZprinting — це сумісний з ноутбуками або настільними комп'ютерами портативний пристрій високої роздільної здатності для сканування об'єктів і отримання 3D-файлів, які в подальшому можна роздрукувати на 3D принтері.
Нещодавно у рамках співпраці з партнерами Huawei та Microtik кафедрі вдалось відкрити лабораторію для навчання студентів на сучасному обладнанні.
В лабораторії Huawei студенти можуть отримати необхідні теоретичні та практичні навички для роботи з мережею, принципами роботи TCP/IP. Зрозуміти роботу та призначення мережевих протоколів, познайомитись з принципами роботи сучасного обладнання.
Програмно апаратний комплекс Huawei наданий компанією дозволяє моделювати мережі з різної складності та наповнення. Програмне забезпечення імітує багато функцій і можливості маршрутизаторів AR і комутаторів серії x7 компанії Huawei.
Моделює роботу персональних комп'ютерів, концентраторів, хмарних пристроїв і комутаторів FR. Імітує функції конфігурації пристрою, що дозволить вивчити команди Huawei. Імітує побудову великомасштабної мережі. Використовує реальні мережеві карти для підключення до реальних пристроїв мережі. Імітує захоплення пакетів на інтерфейсі для наочного відтворення процесу взаємодії протоколів. Студенти вивчають мережеві технології за програмою Routing and switching. Викладачі кафедри пройшовши навчання отримали сертифікати за наведеними напрямками.
25 січня 2021 року Державний Університет інформаційно-комунікаційних технологій став учасником міжнародної освітньої програми MikroTik Academy.
На кафедрі відкрито академію Мікротік, про що у себе на сайті повідомив партнер (https://mikrotik.com/training/academy/europe/ukraine). Компанія MikroTik - це латвійська компанія, що є виробником мережевого обладнання. І саме на кафедрі з’явився фахівець, що пройшов повну підготовку по всім напрямкам академії, і в результаті отримав статус інструктора.
Академія Мікротік надала Державному університету інформаційно-комунікаційних технологій статус Академії, що відображено на їх сайті. В Україні є лише чотири заклади вищої освіти (в Дніпрі, в Харкові, в Києві КПІ) яким надано статус академії, а тепер і нашому університету! За програмою Мікротік наразі розпочалися безкоштовні сертифіковані курси.
В рамках навчальної програми студенти освітньої програми та суміжних спеціальностей вивчають мережеві технології за навчальною програмою MTCNA (MikroTik Certified Network Associate) а також отримають можливість здати офіційний сертифікаційний іспит і отримати міжнародний сертифікат.
Після закінчення курсу студенти матимуть навички роботи з операційною системою RouterOS і обладнанні RouterBOARD, зможуть налаштовувати маршрутизатор для надання сервісів клієнтам, виконувати діагностику і усунення несправностей.
Для спеціальності «Телекомунікації» кафедрою викладаються дисципліни «Системи комутації та розподілу інформації» та «Технології програмної комутації». З метою набуття студентами практичних навичок та вмінь, щодо роботи з сучасними системами комутації, у лабораторії кафедри встановлено АТСФ, Alcatel-lucent OmniPCX Office, ЕМХ-універсальна система абонентського ущільнення, багатослотовий мультиплексор доступу. На ПК встановлено програмне забезпечення, яке імітує робоче місце інженера системи комутації EWSD, АТСФ, а також ПЗ Asterisk, для набуття студентами практичних навичок роботи з віртуальними АТС.
Схема мережі обладнання кафедри Інформаційних систем та технологій
Багатослотовий мультиплексор доступу
Багатослотовий мультиплексор доступу на практиці застосовується на:
IP-АТС Alcatel OmniPCX Office
Alcatel-lucent OmniPCX Office – офісна АТС, може об'єднати в одному пристрої: телефонну станцію, комутатор ЛВС, голосову та електронну почту, шлюз VoIP, Firewall, DNS, DHCP, Proxy сервер, розгорнути безпроводову систему DECT або WIFI, CTI програми.
При роботі з даним обладнанням студенти набувають навичок:
Надане компанією обладнання дозволить здійснити практичну підготовку за компетентностями компанії для отримання студентами практичних навиків роботи з серверами. Саме таких навиків вимагає компанія при працевлаштуванні студентів.
У рамках співпраці з міжнародною ІКТ компанією Huawei, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій отримав нове серверне обладнання, а також комплект точок доступу. Новий сервер задіяний у навчальному процесі, завдяки чому студенти можуть здійснювати вхід за обліковими записами груп, використовуючи серійні номери устаткування для виконання лабораторно-практичних робіт.
Використання точок доступу забезпечує підключення до системи iMaster NCE-Campus та створення власних Wi-Fi-мереж, що надає студентам змогу опановувати сучасні стандарти телекомунікацій. iMaster NCE-Campus із вбудованим штучним інтелектом допомагає управляти сотнями та тисячами точок доступу по всій країні, моніторити підключення, керувати безпекою, аналізувати трафік, переглядати повну статистику поточного доступу тощо.
Щиро вдячні компанії Huawei за постійний внесок у розвиток наших студентів та удосконалення навчального процесу у стінах нашого Університету!