Фізика оптичного зв’язку (ФОЗ) – одна з дисциплін, що викладає кафедра фізики. Вона забезпечує вивчення таких дисциплін як «Основи телебачення і радіомовлення», «Теорія передачі сигналів в інфокомунікаційних мережах», «Функціональні пристрої волоконно-оптичних трактів», «Оптичні транспортні системи та мережі» та інші.
На заняттях ФОЗ студенти факультету Телекомунікацій знайомляться з основними законами і засобами класичної фізичної оптики, а також з новими розробками і ідеями в галузі фізики і техніки оптичних систем передачі інформації, заснованих на властивостях оптичного випромінювання, оптичних матеріалів, складних композиційних структур.
Студенти факультету телекомунікацій під час проведення практичного заняття ФОЗ.
Саму високу пропускну здатність серед усіх існуючих засобів зв’язку має оптичне волокно (діелектричні хвильоводи). Волоконно-оптичні кабелі використовуються для створення ВОЛЗ – волоконно-оптичних ліній зв’язку, здатних забезпечити най високу швидкість передавання інформації (в залежності від типу активного обладнання, що використовується, швидкість передачі може складати десятки гігабайт і навіть терабайт в секунду).
Волоконно-оптичні лінії мають ряд переваг перед провідними (мідними) і радіорелейними системами зв’язку:
Переваги волоконно-оптичних систем ліній обумовило їх широке застосування в телекомунікаційних мережах самого різного рівня - від міжконтинентальних магістралей до корпоративних і персональних комп’ютерних мереж.
Застосування ВОЛЗ (волоконно-оптичних ліній зв’язку) дозволяє локально об’єднати робочі місця, забезпечити високу швидкість завантаження Інтернету одночасно на всіх машинах, якісний телефонний зв'язок і телевізійний прийом.
Спеціальності, які набувають студенти в Державному університеті телекомунікацій, є найсучаснішими і затребуваними на ринку праці, тому