З 5 по 8 грудня 2017 року в університеті ім. Каразіна (м. Харків) проходила ХІІІ міжнародна наукова конференція «Фізичні явища в твердих тілах», присвячена 100-річчю від дня народження видатного фізика-теоретика, академіка Іллі Ліфшиця.
Ілля Михайлович Ліфшиц — видатний фізик-теоретик ХХ століття. Неможливо переоцінити його внесок в розвиток фундаментальної фізики. Слід виділити хоча б декілька його віхових досягнень - це електронна теорія металів, квантова дифузія, фазові переходи, біополімери, неупорядковані системи. Кожен майбутній фізик вивчає курс теоретичної фізики за підручниками, написаними двома видатними фізиками - теоретиками Л.Д. Ландау, та І.М. Ліфшицем, які в свій час викладали в Харківському університеті. До того ж, останній з них був завідувачем кафедри теоретичної фізики, яка тепер носить його ім’я.
Цього року проведено низку заходів із нагоди 100-річчя від дня його народження. Ця конференція є одним з них. Пленарні засідання та стендові доповіді були розподілені по наступним секціям :«Фізичні властивості твердих тіл», «Оптичні та магнітні властивості твердих тіл», «Методика викладання фізичних дисциплін», «Структурні властивості твердих тіл. Фізичні явища в низькорозмірних структурах», «Фізика міцності і пластичності».
В роботі конференції в складі міжвузівського об'єднання (ДУТ Київ, ХНУ ім. Каразіна, Харків, НТУ ХПІ, Харків) прийняли участь і представники нашого університету: старший викладач кафедри фізики Куфтеріна Світлана Ростиславівна і студент 3 курсу факультету інформаційних технологій групи ІМД31 Дмитро Козлов. Доповідь "UNCONVENTIONAL LIGHT GUIDES: TINDALL’S ‘LIGHT FOUNTAIN’ AND BEYOND" була представлена на пленарній секції «Методика викладання фізичних дисциплін».
В ній були представлені результати серії навчальних проектів, де використовувалися незвичайні світлопроводи: струменя рідини (не обов'язково води), яка витікає з отвору в посудині під дією гравітації (світловий фонтан Тиндаля), джгути прозорого пластика ( використовувалися звичайні гімнастичні скакалки), гнучкі плексигласові лінійки, з яких можна збирати дискретні і навіть розгалужені світловодні системи. Було здійснено пошук "спонтанних" світловодів (прикладом яких може слугувати товсте скло). Реалізована схема "зустрічних пучків", коли в один світловод з протилежних кінців заводяться промені різного кольору. Виконано комп'ютерне моделювання поширення світла всередині викривленого полем гравітації струменя (параболічні границі). Враховано можливість порушення умов повного внутрішнього. відображення вже при першому падінні променя на стінку.
У розрахунках, створенні анімованих комп'ютерних моделей, а також у експериментах брали участь студенти. Завдяки цьому вони суттєво просунули свої знання і навички..
Взагалі, в роботі конференції взяло участь понад 350 представників наукових колективів з усього світу, зокрема України, США, Великої Британії, Німеччини, Швейцарії, Швеції, Словакії.
Почесний професор Каразінського університету, академік Леонід Пастур.