Для більшості людей, кристали мається на увазі алмази і шик, напівкоштовні камені або, можливо, зазубрені аметисти або кристали кварцу, улюблені колекціонерами.
Для Нормана Яо, ці інертні кристали верхівка айсберга.
Якщо кристали мають атомну структуру, яка повторюється в просторі, як в вуглецевої гратки алмазу, так чому кристали не можуть також мати структуру, яка повторюється в часі? Тобто, кристал часу?
У статті, опублікованій в Інтернеті минулого тижня в журналі Physical Review Letters, Університет Каліфорнії, Берклі, доцент кафедри фізики точно описує, як зробити і виміряти властивості такого кристала, і навіть пророкує, що різні фази навколо кристала часу повинні бути зріднені з рідкої і газовою фазами льоду.
Це не просто припущення. Дві групи дослідник вже створили перші в світі кристали часу. Групи з Університету штату Меріленд і Гарвардського університету повідомили про свої успіхи, використовуючи дві абсолютно різних установки, в роботах, розміщених в Інтернеті в минулому році, і представили результати для публікації.
Кристали часу повторюються в часі, тому що вони періодично піддаються тиску, як наприклад натиснувши желе кілька разів, можна змусити його коливатися, сказав Яо. Великий прорив більше в тому, що саме ці кристали повторюються в часі, ніж те, що вони є першими з великого класу нових матеріалів, які за своєю природою не можуть осісти в нерухомій рівновазі, як, наприклад, алмаз або рубін.
"Це нова фаза матерії, період, і це один з перших прикладів нерівноважної матерії," сказав Яо. "За останні півстоліття, ми досліджували питання рівноваги, як металів і ізоляторів. Ми тільки зараз починаємо досліджувати абсолютно новий ландшафт нерівноважної матерії."
У той час як для Яо важко уявити собі використання для тимчасового кристала, інші пропоновані фази нерівноважної матерії теоретично перспективні як майже ідеальні спогади і можуть бути корисними в квантових комп'ютерах.