Група фізиків з Індії, Австрії та Японії представили розрахунки, які не виключають того, що Всесвіт може бути голограмою, передає «Обозреватель».
Голографічний принцип стверджує, що для математичного опису всесвіту достатньо інформації, яка міститься на її зовнішій границі. Запропонований в 1993 році нідерландським фізиком Герардом 'т Хоофт принцип стосовно до теорії струн втілюється в ідеї AdS / CFT-відповідності.
Це означає, що квантова теорія поля в просторі-часі анти-де Ситтера еквівалентна конформній теорії поля. Це дозволяє, знаючи властивості однієї теорії, отримувати інформацію про іншу і зв'язати в рамках однієї з головних концепцій теорії струн квантову теорію з гравітацією.
Однак простір анти-де Ситтера має негативну кривизну, на відміну від кривизни Всесвіту, яка близька до нуля. Тим часом, як показали автори в своєму дослідженні, аналог зазначеноі відповідності може мати місце і для плоского всесвіту.
«Якщо квантова гравітація в плоскому просторі допускає голографічний опис в рамках стандартної квантової теорії, то повинна існувати фізика, що розраховується в обох теоріях, а результати таких розрахунків повинні узгоджуватися», - повідомляє один з авторів дослідження Даніель Грюммілер.
Учений відзначив, що цю відповідність можна перевірити на прикладі квантової заплутаності, яка проявляється тоді, коли властивості об'єктів, спочатку пов'язаних між собою, виявляються скорельовані навіть при їх рознесенні на відстань між собою: зміна властивостей одного об'єкта при віддаленні від інших з системи позначається на властивостях інших.
«Це підтверджує наші припущення про те, що голографічний принцип може бути реалізований в плоских просторах, що є свідченням того, що відповідність може мати місце і в нашому Всесвіті», - зазначив Грюммілер.