КИЇВ. 26 січня. Кабмін ухвалив рішення щодо введення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької та Луганської областей, повідомив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
"Відповідно до Кодексу цивільного захисту України Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо визнання надзвичайної ситуації на державному рівні. Уряд України ухвалив рішення щодо введення режиму надзвичайної ситуації на території Донецької та Луганської областей, на іншій території країни встановлений режим підвищеної готовності", – сказав А.Яценюк на виїзному засіданні Кабміну в ДСНС у понеділок у Києві.
Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк призвав не плутати це з надзвичайним станом і воєнним станом, які вводяться рішенням парламенту, і додав, що ціль урядових рішень – повна координація всіх органів влади для безпеки громадян і цивільного захисту населення.
Він також додав, що "в Україні створюється Державна комісія з надзвичайної ситуації, а також регіональні координаційні центри з надзвичайних ситуацій. Завдання для державної комісії та для регіональних комісій – інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, а також формування єдиного запиту на поставку матеріально-технічних цінностей, речового майна, ліків і продуктів харчування".
"Завдання регіональних комісій – по всіх школах, по всіх лікарнях, по всіх засобах масової інформації, по всіх областях чітко в щоденному режимі інформувати громадян про стан безпеки, інформувати громадян, що робити у випадку настання надзвичайної ситуації. Інформувати громадян, куди дзвонити, куди їхати у випадку надзвичайної ситуації. Повідомляти про наявність матеріально-технічних запасів, про наявність ліків, про наявність харчування, про наявність техніки", – повідомив прем'єр.
За словами Яценюка, органи влади повинні працювати 24 години на добу й сім днів на тиждень, щоб гарантувати безпека кожного громадянина.
Режим надзвичайної ситуації регулюється Кодексом цивільного захисту України, прийнятим у жовтні 2012 року.
Згідно з ним, надзвичайна ситуація – обстановка на окремій території, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, викликана катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, эпіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, яка привела (може привести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і потерпілих, нанесенню значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території або об'єкті, веденню на ній господарської діяльності.
Кодекс установлює, що надзвичайні ситуації залежно від характеру походження подій, що обумовили їх, можуть поділяться на такі види: військові, соціальні, техногенного або природного характеру.
Залежно від масштабів і особливостей надзвичайної ситуації єдина державна система, якою керує Кабінет міністрів, може функціонувати в чотирьох режимах: повсякденного функціонування; підвищеної готовності; надзвичайної ситуації та надзвичайного стану.
Кодекс цивільного захисту також зобов'язує громадян дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях, накладає на них і на суб'єктів підприємницької діяльності певні зобов'язання.