У сучасних умовах використання комп’ютеризованої техніки обумовлено високими умовами до автоматизації виробничих процесів та середовищ. Тому такі робочі місця можна зустріти у різних галузях виробництва. Але стрімке поширення таких робочих місць вимагає більш глибоких знань з їх безпечної організації та вимог законодавства у цій сфері.
Відповідно до пункту 1 статті 8 Закону України «Про відпустки» окремі категорії працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним мають право на отримання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці – тривалістю до 35 календарних днів. Тривалість додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника у цих умовах.
Списком виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, затверджений постановою КМУ від 17.11.1997р. № 1290 (із змінами), у розділі XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» позиція 58 передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, а саме – працівникам, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у т.ч. персональних комп’ютерах), тривалістю 4 календарних дні. Вказана позиція Списку може застосовуватися для всіх працівників, які у своїй роботі використовують комп’ютер. Атестацію робочих місць для надання такої щорічної додаткової відпустки не проводять.
Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці передбачена законодавством і має надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або у колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток (лист Міністерства соціальної політики від 24.12.2013 № 152/13/82-13).
Ненадання щорічних відпусток у терміни, передбачені Законом України «Про відпустки» та Кодексом Законів про працю України, є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця може бути притягнуто до відповідальності.