Міжнародна організація праці (МОТ) оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення й просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Уперше він відзначався у 2003 році.
Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам'яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими й канадськими трудящими в 1989 році на згадку про працівників, що загинули та були травмовані на роботі.
У цей день більш ніж у ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на залучення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.
За оцінками МОТ:
Кожен день у світі в середньому близько 5000 чоловік вмирають у результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві, сумарно досягаючи за рік від 2 до 2,3 мільйонів випадків виробничо обумовленої смертності. Із цього числа близько 350 000 випадків становлять нещасні випадки зі смертельним наслідком і близько 1,7-2 мільйона смертей викликано пов'язаними з роботою захворюваннями.
Крім того, щорічно працівники страждають приблизно від 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів, і від близько 160 мільйонів випадків хвороб без смертельного результату.
В Україні День охорони праці відзначається щорічно 28 квітня - у Всесвітній день охорони праці. Відповідний Указ підписав Президент України Віктор Ющенко у 2006 році - з метою привернути увагу суспільства, органів державної влади, суб'єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці, запобігання нещасних випадків на виробництві та професійних захворюваннях, а також з метою вшанувати пам'ять загиблих на виробництві.