За минулий тиждень мобільним зв’язком четвертого покоління 4G в Україні скористались мільйон абонентів. Такі дані надали оператори Vodafone і lifecell. 30 березня вони запустили 4G на частотах 2600 МГц в обласних центрах. Йдеться про покриття окремих ділянок – торговельних центрів, площ.
На 6 квітня в мережі Vodafone було 600 000 абонентів 4G, а в мережі lifecell – 400 000.
За тиждень абоненти lifecell використали 110 000 ГБ 4G-трафіку, що еквівалентно 10 млн хвилин перегляду онлайн відео. У деяких місцях кількість спожитого трафіку зросла більш ніж удвічі. Найактивнішими виявилися мешканці Києва, Львова, Харкова, Дніпра, Одеси.
За даними Vodafone, обсяг трафіку в зоні дії 4G збільшився на 40%. Основну частину трафіку склали відео сервіси. Лідером у користуванні 4G став Київ – у столиці готовність клієнтів до 4G виявилася найвищою, на другому місці – Харків, третє зайняла Одеса. За даними lifecell, 4G вже користуються 40% людей, які вже мають смартфон з підтримкою LTE і SIM-карту, яка підтримує цей стандарт зв'язку.
4G-тарифи
У прес-службі lifecell повідомили, що для зручності абонентів у перший тиждень 4G-трафік не тарифікували. Ця акція закінчується 6 квітня. Надалі вартість трафіку буде залежати від кількості переданих даних, незалежно від технології. «Абоненти зможуть самостійно обирати, якою технологією користуватися, в налаштуваннях свого телефона», – уточнили в прес-службі lifecell.
Vodafone спочатку тарифікував 4G-трафік, як і будь-який інший. «Діє принцип – ви платите за мобільний інтернет, неважливо, 4G, 3G або 2G. Зі збільшенням обсягів використовуваного трафіку будемо пропонувати нові тарифні опції, які враховуватимуть нові звички користувача», – уточнила прес-секретарка Vodafone Вікторія Павловська.
«Київстар» свою 4G-мережу поки не запустив, оскільки ще закінчує підготовку. Оператор заявив, що з 11 квітня змінить умови надання послуг інтернет-доступу в безлімітних тарифних планах. Зокрема, за одну добу абонент зможе завантажити не більше 6 ГБ трафіку на швидкості 3G/4G. Надалі швидкість буде зменшено до 1,8 Мбіт/с, чого недостатньо для повноцінного користування інтернетом.
«Статистика показує, що 0,5% абонентів регулярно використовує аномально великі обсяги мобільного інтернету – більше 100 000 МБ щомісяця. Ці абоненти перевантажують мережу оператора і значно сповільнюють швидкість інтернету для інших 99,5% абонентів», – йдеться в повідомленні компанії. Відповідно, запровадження обмежень оператор списує на захист абонентів від дискримінації та забезпечення рівноправного доступу до послуг.
Як уточнюють у «Київстарі», більшість абонентів не відчує змін. Адже 6 000 МБ трафіку вистачить на сім годин перегляду відео або на 82 години прослуховування музики в добрій якості.
У lifecell повних безлімітів не було, тому йому не довелося зіткнутися з проблемою надмірного споживання трафіку. Vodafone запровадив денне обмеження у 3 Гб одночасно із запуском своїх умовно безлімітних тарифів.
Поки що покриття 4G далеко не ідеальне. Оператори чесно попередили, що спочатку покриють лише найбільш багатолюдні місця – площі, торговельні центри, парки. Процес заміни старих SIM-карт на карти з підтримкою 4G триває, і біля центрів обслуговування досі шикуються черги.
За прогнозами операторів, у липні цього року вони зможуть запустити 4G на частотах 1800 МГц, які дають змогу розширити 4G-покриття порівняно з наявним.
Підводячи підсумок, можемо відзначити, що стрімкий розвиток технологій телекомунікаційних систем зв’язку шаленими темпами підвищує актуальність підготовки і підвищення кваліфікації спеціалістів-зв’язківців, яким необхідно опанувати новими методами проектування і експлуатації телекомунікаційних мереж покоління 4G/5G.
Джерела: УНІАН, Дім інновацій