18 лютого 2020 р. у Києві відбувся Нідерландсько-український AGRO-IT форум, в роботі якого прийняла участь професор кафедри менеджменту Зеліско І.М. Форум був присвячений глобальній проблемі зміни клімату, можливостям застосування іt-технологій в сучасному аграрно-промисловому виробництві та їх ролі у боротьбі із глобальним потеплінням.
На форумі виступив Посол Королівства Нідерланди в Україні Йоганнес де Мол, який зазначив важливість співпраці між Нідерландами та Україною з питань розвитку іt-галузі та аграрно-промислового виробництва, співпраці між вченими, іt - компаніями та аграрним бізнесом.
Доктор Франс Ліпс, старший консультант з питань політики Міністерства сільського господарства, природи та якості продовольства Королівства Нідерланди у доповіді зазначив про необхідність мінімізувати шкідливий вплив сільськогосподарської діяльності на навколишнє середовище, працюючи за принципом використання відходів одного процесу в якості сировини для процесу наступного.
Професор Університету Вагенінген Тамме ван дер Вал розповів про важливість використання новітніх технологій і аналізу даних для підвищення ефективності сільського господарства.
Для Королівства Нідерланди висока ефективність та інтенсивність виробництва - обов'язкова умова господарювання. Це викликано невеликими площами сільськогосподарських угідь. В Україні їх площа майже у 15 разів більша ніж в Королівстві Нідерланди. Проте, українські аграрні виробники потребують застосування сучасних інноваційних технологій для підвищення ефективності діяльності галузі та збільшення конкурентоспроможності на світовому ринку продовольства.
Всі учасники форуму погодилися, що використання новітніх технологій уже перестала бути запорукою успіху; збір і аналіз даних, точне землеробство і автоматизація - чи не єдиний спосіб утримувати у сучасних умовах на задовільному рівні маржинальність бізнесу.
Перед планетою зараз стоїть надважливе завдання - боротьба зі зміною клімату. Це можливо виключно за умови зменшення кількості відходів. Кругове виробництво - це можливе рішення проблеми, що ґрунтується на принципі використання відходів одного процесу виробництва в якості сировини для іншого. Як результат, шкідливий вплив сільського господарства на навколишнє середовище зменшуватиметься у геометричній прогресії.