Щороку у третій четвер травня, як і всі українці, працівники і студенти кафедри Маркетингу Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій традиційно святкують День вишиванки.
Це свято є важливим для колективу, адже вишиванка – це не тільки прадавня частина гардеробу нашого народу, що передавалась нащадкам та служила оберегом для його власника, а свого роду генетичний код української нації, який об'єднує нас з кожним роком з новою силою. Вишиванка – символ приналежності до роду, який також є оберегом кожного українця та символізує любов, сім'ю, вірність, Батьківщину, благополуччя та процвітання.
Українська вишита сорочка має глибоке значення і сьогодні виконує важливу роль – символа єднання нації в боротьбі проти агресора.
Цікаві факти про українську вишиванку:
- Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані «буденки» — непримітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.
- Вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла незакритим одягом. Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.
- У кожному регіоні України - своя техніка вишивання, орнамент і традиційні кольори вишиванки. Іноді навіть окремі села можуть похвалитися своїми особливими вишиванками.
- Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.
- Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років — в залежності від складності технік.
- Надзвичайно тонка вишивка «білим на білому» була поширена серед європейської знаті та української шляхти, яка носила вишиту таким чином спідню білизну і натільні сорочки.
- У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання, серед яких - гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка.
- Популярні нині маки як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль і смерть, а широкого поширення набули в кінці XX століття.
- Першим модником, який поєднав українську вишиванку із буденним одягом, став Іван Франко. Він стильно скомбінував вишиту сорочку із піджаком. Саме у такому вигляді письменника можна побачити на 20-гривневій купюрі.
- Орнаментами української вишивки віднедавна прикрашають не тільки сорочки, а й автомобілі, предмети побуту, їх використовують як візерунки для тату і манікюру.