Перспективи у оптоелектроніки є, і чималі. Але її впровадження гальмує відсутність багатьох необхідних елементів, аналоги яких є в традиційній кремнієвій електроніці. Але прогрес потроху йде. Так, група дослідників з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) під керівництвом професора Юрга Лютольда (Juerg Leuthold) змогла створити найменший в світі оптичний затвор або, як його ще можна назвати, «вимикач». Габарити пристрою настільки малі, що менше навіть довжини хвилі комутованого їм світлового потоку.
Срібна (джерело запирающего атома) і платинова пластини розташовані поверх оптичного хвилеводу
Сам по собі затвор настільки малий, що до нього вже застосовні атомарні габарити; по суті, система може використовувати в якості активного елементу єдиний атом срібла, розташований між срібною і платиновою підкладками. При подачі напруги атом (або кілька) перекриває оптичний канал, при знятті - навпаки, звільняє. Нагадуємо, вся система набагато менше самого тонкого лазерного променя, але може працювати зі світловими хвилями звичних параметрів, а значить, цілком застосовна в розроблюваних нині оптоелектронних схемах. Розробники з повним правом називають своє дітище «наномодулятором».
Так виглядає дослідну установку
Звичайно, мова йде не про світло в звичному розумінні цього слова, а про плазмонах - структурах, що виникають, коли світло передає свою енергію електронам зовнішнього атомарного шару металевої поверхні, змушуючи їх вібрувати з частотою використовуваного світла. Метод поки недосконалий, дослідники планують поліпшити літографічний процес отримання подібних плазмонних затворів. Наявні зразки хоча і працюють при кімнатних температурах, але їх швидкість перемикання залишає бажати кращого: поки мова йде про мегагерцах або сотнях кілогерц. Вчені сподіваються досягти гигагерцевого діапазону, а згодом досягти і терагерцового бар'єру.