Тропічний завод мімоза сором'язлива (Mimosa pudica) продовжує ставить перед вченими нові питання. Нещодавно з'ясувалося, що воно вміє відрізняти живі істоти від неживих предметів.
Це багаторічна трав'яниста рослина висотою від 30 до 150 см відбувається з тропічних районів Південної Америки, де вважається бур'яном; при цьому по всьому світу його культивують як декоративну. Цвіте мімоза з травня по вересень невеликими фіолетовими суцвіттями у вигляді кульок, які розташовуються на довгих квітконосах. Запилення відбувається за допомогою вітру або комах, після цвітіння утворюються крючковідние вигнуті боби.
Відмінною рисою мімози сором'язливої є його реакція на потенційну загрозу. При пошкодженні коренів рослина виділяє «коктейль» з отруйних речовин, до складу якого метансульфонової, молочну, пировиноградную кислоти і різні сполуки сірки; нерідко це призводить до отруєння худоби на пасовищах.
Ще одним дивовижну властивість, яке і дало рослині назву, стала його здатність згортати листя у відповідь на дотики. Механізм цієї дії вченим відомий. У підстави черешків розташовані водні мембрани, а сенсорні ділянки на листочках реагують на тиск. При дотику вода спрямовується до місця контакту, і під цією вагою листя згортаються і опускаються вниз.
Нещодавно австралійські вчені виявили, що мімоза сором'язлива здатна самонавчатися. Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Oecologia, мімоза "запам'ятовує" особливості кожного контакту, і якщо він не становить загрози, витрачати енергію на згортання листя не стане. Така поведінка властива тваринам: за допомогою нервової системи вони не тільки отримують інформацію, а й можуть її в подальшому використовувати. Поведінкові реакція рослини з урахуванням накопичених їм даних був описаний вперше на цьому прикладі.
Нове дослідження провели фахівці університету штату Нью-Йорк в Олбані. Вони дізналися, що мімоза сором'язлива добре розрізняє свого потенційного ворога. В ході експериментів було встановлено: в тих випадках, коли до її коріння торкався людина - повітря наповнювався сумішшю сірководню та інших речовин, при цьому контакт з металом, склом та іншими предметами механізму вироблення «хімічного захисту" не запускав.
В результаті біологи знайшли ще одне концептуальну відмінність мімози сором'язливої від інших представників фауни: якщо більшість рослин, що використовують для свого захисту отрута, виділяють його зі своєї надземної частини - то об'єкт їх вивчення робить це за допомогою свого коріння, на яких розташовані крихітні вузлики. Більш того: вони не тільки виробляють отруту, а й аналізують хімічний склад навколишнього середовища, «приймаючи рішення» про потенційну небезпеку.