У сучасному світі постійно зростає інтерес до такого каналу одержання інформації, як міжнародна комп`ютерна мережа Інтернет. Усі наявні до дійсного часу системи Інтернет-доступу, технології яких найчастіше доповнюють одна одну, формують розгалужену різношвидкісну мережу. При цьому вузькосмугові технології, які використовують телефонну мережу загального користування, все частіше поступаються місцем новим і зокрема мікрохвильовим системам, представником яких є системи на базі мікрохвильових інтегрованих телерадіоінформаційних систем МІТРІС. Значний розмір зон обслуговування МІТРІС-ІНТ дозволяє легко обслуговувати просторово віддалених користувачів у радіусі до 50-60 км. Але недоліком існуючої системи МІТРІС-ІНТ та її наступних модифікацій є недостатня пропускна спроможність в межах зайнятої смуги в частотному діапазоні 11,7-12,5 ГГц.
Тому науковці кафедри радіотехнологій Сайко В.Г., Казіміренко В.Я. спільно з вітчизняними телекомунікаційними розробниками Інституту електроніки та зв’язку під керівництвом Наритника Т.М. розробили інноваційне технічне рішення, на яке був отриманий в червні 2016 року патент. Метою дійсного рішення є:
Підвищення спектральної ефективності каналу зв’язку пропонується реалізувати за рахунок використання високопозиційних методів модуляції в напрямках до абонентської станції до складу яких входить (або до яких підключений) вузол доступу Wi-Fi. При цьому компенсація впливу зниження енергетичної ефективності реалізується за рахунок зменшення довжини створюваного каналу передачі та підвищенням енергетики каналу зв’язку.
Оскільки технічному рішенні прототипу для збільшення території обслуговування (зони обслуговування – ЗО) та для підвищення економічної ефективності за рахунок зменшення потрібних для покриття центральної станції використовується модуляція QPSK (хоча при цьому спостерігається програш в спектральній ефективності), то використання модуляції 64-КАМ дозволяє підвищити спектральну ефективність як мінімум в три рази, при зниженні енергетичної ефективності (при відповідному виборі кодування) на величину 10…15дБ (тобто в 10...30 раз).
Завідувач кафедри радіотехнологій
Д.т.н., професор Сайко В.Г. (044) 249-25-04