Сучасне суспільство й інформаційно-технічний прогрес вимагають нових навичок і знань, які з різних причин, не завжди можна отримати у виші. Це усвідомив Євросоюз в кінці минулого століття, і визнав «неформальну освіту» невід’ємною складовою, яка додає завершеності процесу навчання у вишах різних країн світу. Наразі, в Україні не кожен має уявлення про те, що таке неформальна освіта.
Визначальною характеристикою неформальної освіти є те, що вона є доповненням та/або альтернативою до формальної освіти у навчанні впродовж усього життя. Як правило, це короткострокові курси, майстер-класи або семінари, що не передбачають присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій, однак можуть завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій. Неформальна освіта може охоплювати програми практично всіх галузей знання та сприяти особистісному, професійному, соціальному та культурному розвитку.
Серед багатьох видів неформальної освіти особливе місце займає онлайн освіта MOOC (англ. Massive open online course — масивні, масові, широкодоступні, публічні, відкриті дистанційні онлайн курси) – інтернет-курс з великомасштабною інтерактивною участю та відкритим доступом. Це одна з новітніх форм дистанційного навчання, яка активно розвивається у світовій освітній практиці. Подібні сайти розраховані на студентів різних рівнів підготовки — як новачків, так і досвідчених фахівців.
MOOC – безкоштовні навчальні курси, викладені для загального доступу в Інтернет. Акронім МООС виник у 2008 р. під час он-лайн-курсу, що проводився канадським Університетом Манітоби. У процесі створення та реалізації МООС беруть участь найкращі університети світу: Стенфорд, Гарвард, Массачусетський технологічний інститут, Берклі, Браун, Колумбійський університет, Лондонський університет, Федеральна політехнічна школа Лозанни, Единбурзький університет, Оксфорд, Кембридж і багато ін. Ініціативи дистанційної освіти підтримуються великими корпораціями та благодійними організаціями (Google, Microsoft, Фондом Білла й Мелінди Гейтс та ін.)
Перші MOOC в Україні пройшли у 2013 на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка — «Університет онлайн». У жовтні 2014 р. почала роботу платформа українських масових онлайн-курсів Prometheus, заснована І.Примаченком та О.Молчановським. Зараз в Україні вже є багато платформ, де можна безкоштовно пройти онлайн навчання. Наприклад, EdEra, ВУМ, Despro, CivicPortal, Культура і креативність, EuProstir, Practicum, офіційні курси Google та інші.
Кожен курс включає відео, які можна переглянути приблизно за 30 хвилин, текст до курсу, аудіозапис курсу, завдання, велику базу ресурсів, щоб дізнатися більше стосовно кожної теми, та невеликий тест.
Наприклад, курси на Prometheus: «Основи управління командами та проектами в ІТ», «Відеомонтаж», «Доповнена реальність», «Інформаційна гігієна», «CASE STUDY: як вирішувати складні завдання в бізнесі та в житті», «Дезінформація: види, інструменти та способи захисту», «Школа стартапів Y Combinator», «Цифровий маркетинг», «Як ефективно спланувати та провести діалог», тощо.
Онлайн-курси Coursera за напрямом «Інформаційні технології» пропонують безкоштовні дисципліни: «Психолінгвістика», «Менеджмент інформаційної безпеки», «Методи та засоби захисту інформації», Цифровий маркетинг і соціальні сітки», «Управління інноваційними проектами», «Практика створення аналітичних панелей в середовищі Microsoft Power BI», тощо.
Студенти, які навчаються за новітніми освітньо-професійними програмами бакалаврського рівня освіти: «Документознавство та інформаційна діяльність», «Інформаційна аналітика та зв’язки з громадськістю» та магістерського рівня освіти: «Управління інформаційно-комунікаційною діяльністю», користуючись послугами МООС, мають можливість якісніше готуватись до занять та отримувати додаткові бали за ґрунтовні відповіді, а також використовувати сучасні підходи у обраній сфері діяльності.
Кафедра Документознавства та інформаційної діяльності бажає усім здобувачам вищої освіти успіхів та натхнення у досягненні очікуваних результатів!