Як навчатися так, щоб не потрапити до числа тих випускників, які працюють не за фахом? Як здобувачу вищої освіти влаштовувати свій добробут, коли стипендії не вистачає або здобуваєш освіту на платній основі, а родичі фінансово підтримати не можуть? У таких випадках допоможе дуальна освіта!
Дуальна освіта – «подвійна» освіта: під час навчання 50% відведено на освоєння теоретичного матеріалу та 50% на формування практичних фахових компетенцій. Ідеться про організацію роботи між підприємством та закладом вищої освіти на підставі договору про співробітництво в рамках дуальної освіти. Окрім того, укладається тристоронній договір зі студентом. Загалом здобувачі вищої освіти можуть працювати 2-3 дні на підприємстві й 2-3 дні вивчати теорію в аудитаріях університету. Під час роботи на підприємстві здобувачі, що вчаться дуально, входять до штатного персоналу та отримують зарплату. Таке навчання може тривати 2-3 роки.
Дуальна освіта – це можливість здобути кваліфіковані практичні професійні навички під час навчання, набути soft skills, отримати своє перше робоче місце. Співпраця на рівні підприємства й закладу вищої освіти дозволяє переглянути й оновити згідно з сучасними реаліями зміст навчальних дисциплін, у цілому вимоги роботодавців до освітніх програм «Документознавство та інформаційна діяльність», «Інформаційна аналітика та зв’язки з громадськістю», «Управління інформаційно-комунікаційною діяльністю», за якими навчаються здобувачі вищої освіти кафедри документознавства та інформаційної діяльності, щоб посилити конкурентоздатність на ринку праці наших випускників. Адже серед вимог роботодавців до молодих фахівців часто потрібен досвід роботи за фахом.
19 жовтня 2023 року відбулася онлайн-зустріч «Дуальна в діалозі», під час якої Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України, Андрій Переймибіда ˗ керівник центру розвитку талантів компанії SoftServe презентували доповідь про становлення й розвиток дуальної освіти на міжнародному рівні (зокрема було проаналізовано німецьку модель дуальної освіти) та особливості впровадження дуальної освіти в Україні.
Тетяна Сидоренко, завідувач кафедри, Алла Овсієнко, доцент кафедри та здобувачі вищої освіти ˗ Марина Дубовчук, магістр ІІ курсу, завідувач лабораторії кафедри документознавства та інформаційної діяльності ДУІКТ, Валентина Заболотна, магістр ІІ курсу, фахівець навчально-методичного центру; Сергій Киба та Єлизавета Панасюк ˗ здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, узяли участь у заході.
Пан Михайло Винницький наголосив на необхідності розробляти різні навчальні плани в межах однієї освітньої програми, якщо частина здобувачів вищої освіти навчається дуально. У додатку до диплома робити запис про дуальну форму навчання. Набутий практичний досвід у подальшій кар’єрі молодого фахівця, за словами доповідача, безперечно буде цінуватися. Заступник міністра освіти і науки України М.Винницький переконаний, що більшість студентів залишатимуться працювати на тих робочих місцях, на яких здобували практичний досвід під час дуальної освіти.
До спікерів було багато запитань від освітян з усієї України:
Із якого курсу можна впроваджувати дуальну освіту?
Як забезпечити формування всіх передбачених освітньою програмою компетенцій за дуальної освіти?
Чи не зведеться навчання за дуальною освітою у ЗВО до професійно-технічної освіти?
Яка різниця між виробничою та переддипломною практикою або заочною формою навчання та дуальною освітою?
Співпраця між підприємствами – потенційними роботодавцями випускників, й кафедрою документознавства та інформаційної діяльності станом на сьогодні досить потужна. Укладено низку договорів, представники фірм залучаються до освітнього процесу – викладання навчальних дисциплін, зокрема практичних занять, консультування, написання кваліфікаційних робіт, обговорення змісту освітніх програм, осучаснення навчальної лабораторії кафедри.
Упровадження дуальної освіти на кафедрі документознавства та інформаційної діяльності, відповідно підвищення рейтингу нашого випускника – це пріоритетний напрямок роботи кафедри