В сучасному освітньому просторі існує концепція навчання протягом життя «lifelong learning». У цій ситуації все більше керівників та спеціалістів сприймають навчання як цікавий і невід’ємний процес у житті кожної людини, яка хоче зробити кар’єру і стати кращим професіоналом у своїй галузі або на своєму ринку. Для вітчизняних науковців поняття «soft skills» є порівняно новим та недослідженим. Звісно, вагомі дослідження у цій сфері пов’язані зі зростанням ролі і значення особистісних характеристик керівника в управлінні колективом, у налагодженні соціально-психологічного клімату. Над проблематикою активно працюють Л.В. Айзікова , Н.А. Длугунович , Т.С. Єжижанська та інші.
У професійному середовищі прийнято виділяти 2 типи навичок, необхідних сучасному фахівцю:
Тобто «soft skills» – це навички універсальні, які допомагають професійно розвиватися і будувати кар’єру в будь-якій галузі.
На Давоському економічному форумі (Future for Jobs Report) у звіті про майбутнє професій визначили навички, які будуть потрібні у майбутньому:
Отже, саме ці «soft skills» захочуть бачити у вас роботодавці вже найближчим часом. Гарна новина: усі ці навички не є вродженими, їх можна і потрібно розвивати.
Навчатися новим навичкам можна за допомогою семінарів, майстер-класів, воркшопів, тренінгів, модульному навчанню, відео навчанню, кейс-стаді, коучінгу або рольовим та діловим іграм.
І в ДУТ студенти розвивають ці навички на заняттях з іноземної мови використовуючи підручники видавництв Оксфорд та Пірсон. Так студенти першого курсу навчаються працювати в команді, обговорювати й вирішувати яке програмне та апаратне забезпечення найкраще відповідає вимогам компанії у вправі 1 розділу «Business Matters» на сторінці 27 підручника «English for Information Technology,2». Потім вони готують презентацію для цієї компанії.
І в кожному розділі «Business Matters» студенти відпрацьовують певні навички, які відносяться до «soft skills».
Британська Рада в Україні наголошує, що це можна робити не лише за допомогою книжок або тренінгів. Але й перейти відразу на інший рівень і розвивати їх англійською мовою. Вона радить кілька цікавих і доступних інструментів, що дають можливість підвищувати рівень англійської одночасно зі свідомим розвитком кар’єрних навичок. Це:
Вже не потребує доведення той факт, що гнучкі навички необхідні для успішної кар’єри так само, як і фахові знання та вміння. Здатність знайомитись, співпрацювати, презентувати себе, свої ідеї та результати, знаходити баланс між роботою і життям, брати на себе лідерські функції та бути класним членом команди – все це мінімальний набір характеристик для просування майже будь-якою кар’єрною драбиною.
БІБЛІОГРАФІЧНИЙ СПИСОК:
Науково-методичне повідомлення підготувала
доцент кафедри англійської мови Кузьмич С.І.