Цього року Україна вчетверте бере участь у виставці найновіших розробок у сфері технологій CES 2025, що проходить цими днями у Лас-Вегасі. Щороку захід збирає сотні тисяч відвідувачів, які приходять подивитися на тисячі інноваційних продуктів з усього світу.
На цей раз свої розробки представляють 18 вітчизняних компаній. Портал Mind розповів про цікавинки від п’яти команд з України.
Розробник біонічних протезів коліна, що використовує ШІ та нейронні мережі. Стартап заснували Микола Лозінський та Ільяс Аблякімов. У вересні 2023-го команда розпочала розробку продукту. Цільова аудиторія виробу – ветерани, спортсмени та інші пацієнти, які хочуть відновити свою звичну діяльність після ампутації.
Завдяки вбудованим сенсорам і нейронним мережам пристрій здатний аналізувати рухи та передбачати наступні дії. Наприклад, якщо користувач наближається до сходів, протез автоматично переходить у відповідний режим, що дає змогу безперешкодно продовжувати рух без необхідності ручного перемикання.
Команда стартапу планує продавати свою розробку за $10 000. Вартість, зі слів виробника, є значно нижчою ніж у конкурентів, чия продукція може коштувати до $50 000. На сьогодні команда завершила розробку п’яти прототипів. Стартап активно шукає інвесторів для фінансування остаточної стадії розробки. Орієнтовна потреба в інвестиціях становить близько $100 000.
Розумна пастка для боротьби зі шкідниками без пестицидів у сільському господарстві. Проєкт у 2024 році запустила компанія DroneUA разом зі стартапом Mosqitter. «BEETLESS використовує природні інстинкти комах, щоб забезпечити безхімічний захист рослин. Ми революціонізуємо боротьбу зі шкідниками сільського господарства за допомогою екологічно чистих роботизованих рішень. Технологія використовує первісні інстинкти комах для захисту врожаю за допомогою біологічних і фізичних методів», – пояснюють у компанії.
Приманювання шкідників відбувається за допомогою комбінації запахів, кольорів, світлових хвиль і звуків, які імітують природні шлюбні сигнали комах. Вони фізично всмоктуються та висушуються в системі, самі пастки можна використовувати як для захисту кордонів ферм, так і всередині вже наявних зон уражень для зменшення популяції шкідливих комах.
«Ми запустилися в Каліфорнії, і це був фурор. Уже маємо перші пілотні проєкти. Установки тестують на одних із найбільших апельсинових ферм у Бразилії», – розповідав засновник DroneUA Валерій Яковенко.
Розумна система приймання замовлень, що працює на основі датчиків і машинного навчання. Вона має допомагати ресторанам із великою кількістю відвідувачів підвищити ефективність роботи й утримувати клієнтів.
Рішення працює так: замовлення надходить через POS-систему, далі надсилається на принтер, який видруковує номер Pickpad, після виконання заказу датчики визначають, чи правильно зібрано замовлення (червоне світло вказує на помилку, зелене – дає добро). Після перевірки Pickpad видає на своєму цифровому дисплеї ім’я клієнта.
Наразі рішення повністю інтегровано з Square, незабаром розробники хочуть розгорнути більше інтеграцій. Стартап проводить пілотне тестування продукту. На сайті Pickpad пропонує першим 10 брендам, які спробують рішення, довічну знижку 50% на всі майбутні продукти та послуги.
Цей стартап у 2024 році заснував Ярослав Циганенко, який раніше розвивав сервіс доставки їжі Mister.Am.
Це маска, яка дає змогу створювати персоналізований ШІ-аватар у реальному житті. Стартап 2021 року започаткував Михайло Чумаченко, тоді хлопець закінчував 11 клас. Молодий підприємець разом із друзями-підлітками та менторами розробив розумну маску-емоцію, що реагує на міміку завдяки роботі вбудованих датчиків і управляється за допомогою спеціального мобільного застосунку.
За цей час команда встигла розробити дві версії маски та вивести їх на Kickstarter. «Ми почали у 2021 році з Mask 1 – першої у світі інтерактивної маски. Відтоді продали тисячі виробів і створили всесвітньо визнаний бренд», – йдеться в описі продукту на Kickstarter. Прототип Mask 2 розробили у квітні 2024 року. У травні команда запустила новий збір на Kickstarter, а також розмістила продукт на Product Hunt.
«Запустивши кампанію на Kiсkstarter, мали велику підтримку від комʼюніті та клієнтів. Передзамовлення полетіли вже у перші секунди, а мету кампанії в $10 000 закрили менш ніж за тиждень», – ділиться СМО Qudi Поліна Лугових.
Компанія розробляє IT-рішення для тваринництва. Заснував проєкт Сергій Рижков. Компанія пропонує три основні продукти.
PROFEED Silo – система контролю витрат і доставки кормів, за допомогою якої можна відстежувати їх постачання та залишки. PROFEED Plant – автоматизація комбікормового цеху, де ваговий трекер підключається до будь-якого змішувача й передає дані на смартфон оператора. На дробарку також встановлюється автоматичний клапан, який припиняє подачу інгредієнта при завантаженні потрібної кількості та запобігає перевантаженню. Третій продукт – автоматична система управління годівлею тварин, яка стежить за завантаженням і роздачею кормів на фермі.
На CES 2025 компанія привезла IoT-платформу для інтелектуального управління годівлею на тваринницьких фермах і виробництва кормів. Модуль на основі ШІ використовує вдосконалену аналітику для надання точніших рекомендацій щодо годівлі тварин.
У компанії стверджують, що мають понад 550 клієнтів, серед яких – «Астарта-Київ», «Кернел», «Глобино» тощо.