Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
XS
SM
MD
LG
XL
XXL
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Приймальна комісія:
Телефон: (044) 249-25-91,
Телефон: (066) 227-46-60
Відділ документаційно-інформаційного забезпечення та контролю
Телефон / факс: (044) 249-25-12
Відділ медіакомунікацій
Телефон: (099) 109-41-23
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
  
Укр.
 
      
           Пошук    
  
Укр.
 

ЗАТРЕБУВАНІСТЬ МОВ ПРОГРАМУВАННЯ В ІТ-ГАЛУЗІ

20:19, 13-02-2016

Вступ. У сучасному світі, коли кількість технічних досягнень стрімко зростає, а спілкування з людьми з різних точок планети стає все доступнішим, інформація та розвиток всіляких способів її передачі набувають величезного значення. Відстань, на яку можна передати інформацію, помітно збільшується, апаратура, що застосовується з цією метою, стає більш високотехнологічною. Можна подумати, що вже неможливо придумати щось краще. Однак фахівці в галузі телекомунікацій та IT-технологій вважають інакше і продовжують займатися розробками. Вони працюють над підвищенням якості зберігання, обробки і передачі інформації, створенням нових технологій.

Сьогодні вже важко уявити наше життя без комп'ютерів і комп'ютерних програм, які керують комп'ютерами і виконуються на них. Мало кого цікавить, як написані ці програми, яка при цьому використовувалась мова програмування. Тому, в цій статті піде мова про мови програмування.

Багато поважних діячів від колишнього президента США Білла Клінтона до творця Facebook Марка Цукерберга і фізика і космолога Стівена Хокінга публічно заявляли про те, що базові навички програмування необхідні всім в сучасному світі. «Уміння програмувати стало четвертою складовою грамотності. Кожен повинен знати, як наш цифровий світ працює, не тільки інженери»- вважає Марк Серман, виконавчий директор Mozilla Foundation.

Згідно з прогнозами Бюро трудової статистики США, зростання попиту на ІТ-спеціалістів та професіоналів з технічною освітою складе 34% до 2019 року. Багато фахівців вже в тій чи іншій мірі пов'язані з програмуванням. Наведемо дані дослідження Університету Карнегі-Меллон 2005 року, яке передбачало, що в 2012 році з 90 млн. працездатного населення в США понад 55 млн. будуть використовувати електронні таблиці і бази даних, що можна вважати елементарним програмуванням.

Мова програмування - формальна знакова система, за допомогою якої записуються комп'ютерні програми. За різними оцінками, в даний час існує від двох з половиною до десяти тисяч різних мов програмування.

Перш за все, потрібно встановити, як і коли застосовуються ці мови. Використання мов програмування по галузях:

Використання мов програмування

Згідно зі схемою:

Web - все, що стосується мережі Internet: інтернет-магазини, блоги, медіа портали, соціальні мережі тощо.

3D графіка - широко застосовується в комп'ютерних іграх, кінематографі, телебаченні.

Ігри - мабуть, не потребує коментарів.

Enterprise - галузь, в якій вирішуються потреби бізнесу: автоматизація платежів, процесів управління, облік клієнтів і т.д.

Системне програмування - створення програмного забезпечення, яке управляє комп'ютерним обладнанням та забезпечує роботу інших програм.

Мережеве програмування - створення програмного забезпечення, надає можливість взаємодії з іншими комп'ютерами в мережі.

Anroid і iPhone - галузі в яких створюються програми для мобільних пристроїв (телефонів, планшетів і т.д.).

Сьогодні для програмістів наступають благодатні часи. Недарма Департамент трудової статистики Мінпраці США прогнозує восьмивідсоткове зростання затребуваності професії програміста в найближчі сім років, пише видання Mashable. За допомогою директора по контенту освітньої онлайн-платформи Lynda Дуга Вінні, видання визначило найбільш затребувані мови програмування в 2015 році.

1. Java. Java є одною з найпопулярніших мов для бекенд-розробки сучасних корпоративних веб-додатків. З Java і заснованими на ній фреймворками розробники можуть створювати масштабовані веб-додатки для широкого кола користувачів. Java - також основна мова, що використовується для розробки рідних Android-додатків для смартфонів і планшетів.

2. JavaScript. Майже кожен сучасний сайт використовує JavaScript. Це ключова мова для створення інтерактивності сайту або побудови призначених для користувача інтерфейсів з одним з десятка популярних JavaScript-фреймворків.

3. C #. C # є основною мовою для розробки на платформах і сервісах Microsoft. Будь то розробка сучасних веб-додатків з використанням Azure і .NET, додатків для мобільних пристроїв на базі Windows або потужних «настільних» додатків для бізнесу, C # - найшвидший спосіб використовувати все, що може запропонувати Microsoft. Крім того, це і одна з основних мов движка для розробки ігор Unity.

4. PHP. Пишете веб-додаток для роботи з даними? Мова PHP поряд з базами даних (наприклад, MySQL) є важливим інструментом для створення сучасних веб-додатків. На PHP розроблено більшість сайтів, орієнтованих на великий обсяг даних. Це також основна технологія потужних систем управління контентом, як WordPress.

5.С++. Якщо для максимальної віддачі потужності процесора вам необхідно підключитися безпосередньо до заліза, допоможе мова C ++. Це ідеальний вибір для розробки потужного «настільного» програмного забезпечення, ігор з функцією апаратного прискорення, а також додатків для ПК, консолей і мобільних пристроїв, що вимагають великого обсягу пам'яті для роботи.

6. Python. Python може зробити майже все перераховане вище. Веб-додатки, призначені для користувача інтерфейси, аналіз даних, статистика - для будь-якої задачі вам не треба було б знайти рішення, в Python, швидше за все, знайдеться відповідний фреймфорк. Зовсім недавно вчені прийшли до висновку, що Python можна використовувати в якості основного інструменту для обробки гігантських обсягів даних практично в будь-якій галузі.

7. C. Чому мова C як і раніше популярна? Через розмір: маленька, швидка і потужна. Якщо ви розробляєте програмне забезпечення для вбудованих систем, працюєте з системними ядрами або просто хочете вичавити з наявних під рукою ресурсів все до останньої краплі, C - те, що потрібно.

8. SQL. Дані - всеосяжні і всепроникні. SQL дає можливість знайти необхідну інформацію швидким і надійним способом. Використовуючи SQL, ви можете легко запитувати і отримувати значні обсяги даних з великих і складних баз даних.

9. Ruby. Хочете запустити проект в рекордно короткі терміни або створити прототип нової ідеї для веб-додатку? За допомогою Ruby (і Ruby on Rails) це можливо досить швидко. Володіючи неймовірною потужністю, мова проста в освоєнні. Плюс на ній написані тонни популярних веб-додатків по всьому світі.

10. Objective-C. Чи збираєтеся написати додаток для iOS? Тоді ви просто зобов'язані знати Objective-C. Незважаючи на торішній галас навколо нової мови Apple Swift, Objective-C як і раніше залишається основним мовою додатків для екосистеми Apple. З Objective-C і офіційним інструментом розробки ПО від Apple XCode до App Store - рукою подати.

11. Perl. Чи можна назвати Perl езотеричним мовою? Так. Збиває вона з пантелику? Так. Чи є вона суперпотужною мовою і ключовим компонентом в арсеналі кібербезпеки? Знову так. Розробники використовують Perl з самих витоків інтернету, і він досі вважається ключовим інструментом для будь-якого ІТ-фахівця.

12. .NET. Хоча і не мова сама по собі, .NET є ключовою платформою Microsoft для розробки хмарних і не дуже сервісів і додатків. Стає більш просунутим і цінним з кожним новим релізом. Завдяки останнім зусиллям Microsoft в області розробки з відкритим вихідним кодом, .NET тепер приходить на платформи Google і Apple. Як результат, ви можете використовувати .NET з різними мовами програмування для створення мультиплатформових додатків.

13. Visual Basic. Ключова мова .NET-платформи, Visual Basic дозволяє створювати додатки для підтримки бізнесу, а також автоматизувати потужні програми MSOffice.

14. R. R рухає революцію великих даних. У 2015 році це обов'язкова мова для всіх, хто потребує серйозного аналізу даних: від сфер науки і бізнесу до розваг і соціальних медіа.

15.Swift. За менш ніж рік існування мова програмування Swift привернула увагу розробників у всьому світі як новий, простий і швидкий спосіб розробки для операційних систем OS X і iOS. Широкі повноваження і дружній синтаксис Swift дозволяють написати черговий забійний додаток для користувачів Apple.

12 найбільш високооплачуваних мов програмування

У минулому році видання Quartz склало рейтинг найбільш високооплачуваних мов програмування в США на основі дослідження Burning Glass і Brookings Institution (доларів США в рік).

  1. Ruby on Rails — $109,460
  2. Objective C — $108,225
  3. Python — $100,717
  4. JAVA — $94,908
  5. C++ — $93,502
  6. JavaScript — $91,461
  7. C — $90,134
  8. R — $90,055
  9. C# — $89,074
  10. Visual Basic — $85,962
  11. SQL — $85,511
  12. PERL — $82,513

Примітно, що останні кілька років популярність Java стрімко падала. У 2012 році ця мова поступилася місцем C, з того часу вони рік за роком змінювали одна одну в перших двох позиціях топа. Про це свідчить аналіз зміни популярності мов програмування з 2002 по 2015 роки.

Крім аналітики, на Tiobe є також зал слави мов програмування. Почесне звання «Мова року» віддають тій мові, яка показала самий бурхливий ріст популярності протягом останніх 12 місяців. У минулому році такою стала JavaScript, а Java була нагороджена тільки в 2005-му.

Квітень 2015

Квітень 2014

Зміни

Мова програмування

Рейтинг

Зміни

1

2

˄

Java

16.041%

-1.31%

2

1

˅

C

15.745%

-1.89%

3

4

˄

C++

6.962%

+0.83%

4

3

˅

Objective-C

5.890%

-6.99%

5

5

 

C#

4.947%

+0.13%

6

9

˄

JavaScript

3.297%

+1.55%

7

7

 

PHP

3.009%

+0.24%

8

8

 

Python

2.690%

+0.70%

9

-

˄

Visual Basic

2.199%

+2.20%

10

10

 

Visual Basic .NET

2.126%

+0.38%

11

19

˄

Delphi/Object Pascal

1.469%

+0.72%

12

13

˄

Perl

1.340%

+0.31%

13

12

˅

Transact-SQL

1.275%

+0.10%

14

18

˄

MATLAB

1.263%

+0.50%

15

31

˄

ABAP

1.228%

+0.86%

16

14

˅

F#

1.196%

+0.23%

17

17

 

PL/SQL

1.110%

+0.33%

18

11

˅

Ruby

1.068%

-0.68%

19

40

˄

R

1.028%

+0.76%

20

24

˄

Pascal

1.027%

+0.43%

Нова мова програмування Swift, анонсована компанією Apple в минулому році, не увійшла до топ-20, розташувавшись на 24-й позиції загального рейтингу.

Як змінювалася популярність мов:

Рік

Переможець

2014

JavaScript

2013

Transact-SQL

2012

Objective-C

2011

Objective-C

2010

Python

2009

Go

2008

C

2007

Python

2006

Ruby

2005

Java

2004

PHP

2003

C++

Висновки.

Яка мова програмування найпопулярніша серед програмістів? А яка з них краще котується на ринку? Подібні питання задають не тільки новачки, що підбирають «найбільш вдалий інструмент», в який варто інвестувати свій час і сили. Ці питання хвилюють і програмістів-профі, які прагнуть наздогнати мінливу кон'юнктуру ринку.

Найбільш сильні точки зростання спостерігаються там, де вдалі самі по собі мови органічно накладаються на популярність їх рідної платформи. Перш за все це стрімкий зліт Objective-C, а також Java, популярність якої останнім часом досить помітно піднімається з боку Android. Втім, той же фактор може бути і навпаки, як, наприклад, попит на Objective-C, який повільно падає разом з скороченням останнім часом ринкової частки iOS, - тут доля мови стає заручником рідної платформи.

Загальна ситуація зводиться до задачі: на що вигідніше орієнтуватися конкретному програмісту - на поточний попит (і тоді це Java, PHP, Objective-C і мобільні технології)? Або все-таки на перспективу, зі спробою потрапити в «фазу найбільшої затребуваності» завтрашнього дня, і в цьому випадку ставку краще зробити на Python, Ruby, Scala і хмарні технології. Більш консервативний варіант - дотримуватися класики, яка має і буде мати попит ще довго, - це Java, Javascript і C #, С ++.

© При повному чи частковому використанні матеріалів сайту ДУІКТ гіперпосилання на сайт https://duikt.edu.ua/ обов'язкове!
Читайте також
Бажаєте дізнаватись про особливості вступу у 2025 році?
Підписуйтесь на спільноти спеціальності "121-Інженерія програмного забезпечення" кафедри Інженерії програмного забезпечення та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.

Про кафедру

Кафедра Інженерії програмного забезпечення

Отримати консультацію

Ваш запит на зворотній дзвінок отримає завідуючий кафедрою
Надіслати запит

Абітурієнту

Спеціалізація: Програмна інженерія

Програмна інженерія пов'язана з усіма аспектами виробництва програмного забезпечення: від початкових стадій створення до підтримки системи після передачі замовнику.

Якщо Вам подобається захоплюючий процес розробки веб-сайтів, комп'ютерних ігор, створення та обробки баз даних, та багато іншого, то Вам слід обрати спеціалізацію «Програмна інженерія».

Спеціалізація: Програмна інженерія

Програмна інженерія пов'язана з усіма аспектами виробництва програмного забезпечення: від початкових стадій створення до підтримки системи після передачі замовнику.

Якщо Вам подобається захоплюючий процес розробки веб-сайтів, комп'ютерних ігор, створення та обробки баз даних, та багато іншого, то Вам слід обрати спеціалізацію «Програмна інженерія».

Переглядів: 23 762