Фізика в ДУТ – дисципліна, яка забезпечує викладання базових курсів Державного університету телекомуникаций. Це основне завдання кафедри фізики.
Роль дисципліни «Фізика» у підготовці фахівців телекомунікаційної галузі визначається тим, що фізика – фундамент науково-технічного прогресу; наукова основа сучасної техніки звязку. Програми навчальної дисципліни «Фізика» узгоджені із завідувачами усіх випускаючих кафедр, які вони забезпечують.
При викладанні дисципліни основна увага приділяється матеріалу тих розділів фізики, на яких ґрунтується техніка зв'язку. Одним з таких розділів є розділ «Квантова механіка».
Одним з головних принципів квантової механіки є принцип невизначеності Гейзенберга: Неможливо одночасно точно виміряти швидкість і місцеположення квантової частинки. Чим точніші визначається одна величина, тим складніші визначити іншу величину. Тому що будь яке вимірювання впливає на квантову систему і змінює її. А це означає, жодний хакер не може отримати квантову інформацію, не залишивши слідів.
Ще у 1970 році фізик Колумбійського університету Нью-Йорка Стівен Візнер передбачив в цьому потенціал і запропонував закодувати інформацію в ізольовані атоми.
На сьогодні більша частина технологій квантових мереж знаходиться в зародковому стані. Зберігання інформації викликає питання. Тому що найкращі квантові комірки пам'яті можуть зберігати інформацію менше години. Крім того, покриття Землі квантовими супутниками дороге - тільки супутник «Мо Цзи» коштував $100 млн.
Тому перша мережа є миксом квантової та волоконно-оптичної мережі. Вчені припускають, що це непоганий варіант: використовувати звичайний інтернет для передачі відкритої інформації та квантовий, щоб відправляти конфіденційні дані. Для цього дослідницькі групи по всьому світу розробляють чіпи, які можуть дозволити класичному компютеру підключатися до квантової мережі.
Телеком-компанії та супердержави вже поступово прокладають шляхи на цей ринок. Так, наприклад, голандський оператор KPN та дослідницький центр QuTech підписали партнерську угоду про те, як зробити квантовий інтернет реальністю. Тим більше, що такий інтернет може забезпечити безпеку, про яку в звичайній мережі ми можемо тільки мріяти.
Одним з напрямків підготовки таких фахівців є Технічні системи інформаційного та кібернетичного захисту. Це технічний захист інформації, організація захисту інформації з обмеженим доступом, протидія технічним каналам витоку інформації на об’єктах інформаційної діяльності, пошук пристроїв прихованого знімання інформації, забезпечення контролю доступу, створення комплексних систем захисту інформації. Майбутні фахівці цього напрямку навчання призвані у майбутньому вирішувати питання розробки квантових мереж.
Кафедра фізики приймає безпосередню участь у підготовці таких фахівців, забезпечуючи їх фундаментальними знаннями у тому числі і в області квантової фізики.