Революція у визначенні чотирьох з семи основних одиниць системи СІ

10:03, 21-11-2018

16 листопада у Версалі на 26-й Генеральній конференції Міжнародного бюро мір і ваг було прийнято історичне рішення про зміну визначення чотирьох з семи фундаментальних одиниць Міжнародної системи одиниць (СІ) - кілограма, ампера, кельвіна та моля.

Поняття грама і кілограма було введено в науку в 1795 році. За основу була взята вода: вважалося, що один кілограм дорівнює масі літра води. Пізніше для еталона маси спочатку був виготовлений платиновий, потім платино-іридієвий циліндр.

Еталон зберігався під надійним захистом - під двома скляними ковпаками, з яких було відкачане повітря. Більш того, в кімнату, де стояв еталон маси, доступ мали лише три людини. У кожного був свій ключ. Але відкрити двері і ввійти в кімнату з еталоном можна було тільки одночасно повернувши три ключы. Але і це не врятувало. Наприкінці XX століття вчені виявили, що еталон поступово втрачає масу.

Для заміни платиново-іридієвого циліндра було запропоновано кілька проектів. В рамках одного з них створено новий еталон у вигляді ідеальної кулі з полікристалічного кремнію, збагаченого стабільним ізотопом 28Si, з відхиленням від сферичності менше 30 нм. Проте в результаті було вирішено відмовитися від фізичного об'єкта.

Тепер кілограм буде визначатися не масою еталона, а кількістю електричної енергії, необхідної, щоб зрушити з місця об'єкт масою у кілограм. А енергія, у свою чергу, буде розраховуватися на основі сталої Планка.

Тобто кожна країна в будь-який час зможе самостійно відтворити цей еталон.

"Моль" визначатиметься через фіксовану сталу Авогадро (раніше він був прив'язаний  до кількості атомів у 12 г ізотопу Карбону-12, тобто пов'язаний з масою).

Конференція також затвердила нове визначення "ампера" на основі чисельного значення заряду електрону.

"Кельвін" раніше визначався як 1/273,16 термодинамічної температури потрійної точки води, а відтепер нове визначення "кельвіна" прив’язане до значення сталої Больцмана.

І хоча проект реформи було ухвалено 16 листопада, всі зміни почнуть діяти 20 травня 2019 - у Всесвітній день метрології.

Спеціалізація: Радіоелектронні пристрої, системи та комплекси

Проектування, побудова та технічна експлуатація сучасних радіоелектронних пристроїв та систем. Знання сучасної елементної бази яка застосовується при розробці радіоелектронних, телекомунікаційних, електронно-обчислювальних засобів. Створення програмного забезпечення для проектування радіоелектронних пристроїв та систем, систем автоматизованого проектування радіоелектронної апаратури (САПР).

Схемотехнічне проектування вузлів та пристроїв, призначених для генерування, формування, приймання та підсилення радіосигналів. Сучасні знання в області цифрової обробки сигналів та в цифрових методах реалізації радіотехнічних систем.

Спеціалізація: Радіоелектронні пристрої, системи та комплекси