16 листопада у Версалі на 26-й Генеральній конференції Міжнародного бюро мір і ваг було прийнято історичне рішення про зміну визначення чотирьох з семи фундаментальних одиниць Міжнародної системи одиниць (СІ) - кілограма, ампера, кельвіна та моля.
Поняття грама і кілограма було введено в науку в 1795 році. За основу була взята вода: вважалося, що один кілограм дорівнює масі літра води. Пізніше для еталона маси спочатку був виготовлений платиновий, потім платино-іридієвий циліндр.
Еталон зберігався під надійним захистом - під двома скляними ковпаками, з яких було відкачане повітря. Більш того, в кімнату, де стояв еталон маси, доступ мали лише три людини. У кожного був свій ключ. Але відкрити двері і ввійти в кімнату з еталоном можна було тільки одночасно повернувши три ключы. Але і це не врятувало. Наприкінці XX століття вчені виявили, що еталон поступово втрачає масу.
Для заміни платиново-іридієвого циліндра було запропоновано кілька проектів. В рамках одного з них створено новий еталон у вигляді ідеальної кулі з полікристалічного кремнію, збагаченого стабільним ізотопом 28Si, з відхиленням від сферичності менше 30 нм. Проте в результаті було вирішено відмовитися від фізичного об'єкта.
Тепер кілограм буде визначатися не масою еталона, а кількістю електричної енергії, необхідної, щоб зрушити з місця об'єкт масою у кілограм. А енергія, у свою чергу, буде розраховуватися на основі сталої Планка.
Тобто кожна країна в будь-який час зможе самостійно відтворити цей еталон.
"Моль" визначатиметься через фіксовану сталу Авогадро (раніше він був прив'язаний до кількості атомів у 12 г ізотопу Карбону-12, тобто пов'язаний з масою).
Конференція також затвердила нове визначення "ампера" на основі чисельного значення заряду електрону.
"Кельвін" раніше визначався як 1/273,16 термодинамічної температури потрійної точки води, а відтепер нове визначення "кельвіна" прив’язане до значення сталої Больцмана.
І хоча проект реформи було ухвалено 16 листопада, всі зміни почнуть діяти 20 травня 2019 - у Всесвітній день метрології.