Rust — мультипарадигмальна компільована мова програмування загального призначення, що поєднує парадигми функціонального та процедурного програмування з об’єктною системою, що базується на типажах. Управління пам’яттю здійснюється через механізм «володіння» з використанням афінних типів, що дає змогу обходитися без системи збирання сміття під час виконання програми.
Rust був створений для забезпечення високої продуктивності, аналогічної до тієї, що пропонують C і C++, але з упором на безпеку коду, що є ахіллесовою п'ятою цих двох мов. Проте безпека – це не єдина причина популярності цієї мови. Висока продуктивність при обробці великих обсягів даних, підтримка паралельного програмування, а також наявність ефективного компілятора - інші причини, з яких відомі «важковаговики» IT-галузі вважають за краще використовувати Rust у своїх розробках. До них належать Firefox, Dropbox, Cloudflare та багато інших відомих компаній.
Вивчати Rust варто, якщо ви належите до людей із системним мисленням, оскільки ця мова дає багато інструментів для систематизації та самокорекції.
Як і C++, Rust дає можливість розробляти низькорівневі речі, як-от драйвери, але при цьому не має багатьох хронічних проблем C++, що накопичилися за майже пів сотні років і через вимогу зворотної сумісності їх не можна прибрати.
Rust існує трохи більше за 10 років і успадкував найкраще і від C++, і від інших мов програмування, зокрема від OCaml-подібних та функціональних мов.
Rust підійде людям, які прагнуть швидкості та стабільності у мові. Перевірки компілятора забезпечують стабільність. Ця мова прагне до швидкого коду та абстракцій з нульовою вартістю і компілює високорівневі функції в код нижчого рівня так само швидко, як і написаний вручну.
У Rust-розробників досить високі зарплати. Згідно з останнім зарплатним опитуванням DOU, медіанна зарплата такого фахівця рівня Middle — $4700, а рівня Senior — $6350. Хоча варто зауважити, що технологія не є поширеною серед українських розробників. Rust-розробників рівнів Trainee та Junior взагалі не виявилося серед опитаних спеціалістів.
Rust знаходиться у першій пʼятірці серед мов, які українські розробники планують вивчити найближчим часом.
Rust має високий «індекс вподобання» – це відносна кількість розробників, що пишуть мовою і які для наступного проєкту у своїй сфері теж оберуть цю мову.
Rust може бути застосований як у низькорівневому програмуванні, так і в розробці сайтів.
ML, обробка даних, системне програмування, embedded, веб, розподілені системи, програмування GPU, gamedev – Rust може бути ефективним у всіх цих напрямах.
Але деякі напрями розвинені краще, ніж інші. Наприклад, більш ніж половина Rust-розробників працює з блокчейном. На другому місці — розробка веббекендів та розподілених систем.
Rust більше підходить тим, хто вже знає якусь мову програмування та займається розробкою і хоче розвиватися. Ця технологія – відносно нова та перспективна, її використовують у світових технологічних гігантах, роботу Rust-розробників добре оплачують.
Проте і початківцям є сенс вивчати Rust. Вакансій в Україні небагато, але і претендентів на такі посади дуже мало.
Зацікавила мова програмування? Хотіли б її вивчати у майбутньому?
Кафедра Технологій цифрового розвитку Вам в цьому допоможе!