Творець Linux Лінус Торвальдс підтвердив, що 23 жовтня 2024 року видалив з розробки ядра проєкту близько десятка програмістів (мейнтейнерів), пов’язаних з росією.
Старший викладач кафедри Комп’ютерної інженерії Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій Ігор БУЧЕНКО прокоментував ситуацію.
За словами науковця, для початку слід розбіратись, хто такі мейнтейнери. Це люди, які відповідають за свої напрями роботи, вирішуючи, який патч прийняти, а який - ні. Все почалось з того, що учасники поштової розсилки Linux висловили занепокоєння щодо видалених імен, більшість з яких мають російські електронні адреси.
Торвальдс відреагував на критику:
"Добре, багато російських тролів. Цілком зрозуміло, чому було внесено зміну, її не повертають, і використання кількох випадкових анонімних облікових записів для спроби «вкоренити» її російськими фабриками тролів нічого не змінить. І до відома справжніх невинних перехожих, які не є обліковими записами ферми тролів: «різноманітні вимоги відповідності» стосуються не лише США. Якщо ви ще не чули про санкції проти росії, вам варто спробувати почитати новини. І під «новинами» я не маю на увазі рос.держ.пропаганду. Я - фін. Ви думали, що я буду підтримувати російську агресію? Очевидно, справа не тільки у відсутності справжніх новин, а й у незнанні історії", - заявив засновник Linux Foundation, підтвердивши, що з розробки Linux видалили російських програмістів.
Грег Кроа-Гартман, який є відповідальним за випуск стабільної версії ядра Linux, пояснив свої дії регуляторними вимогами і сказав, що учасники можуть бути повернутими, якщо нададуть необхідну документацію.
Це означає, що ці розробники працюють в підсанкційних компаніях, а з недавнього часу в Штатах почали активніше боротись з обходом санкцій, тому по суті в Лінуксі працівників таких компаній відсторонили від прийняття рішень. Якщо люди доведуть, що вони ніяк не пов'язані з підсанкційними компаніями, їх повернуть назад.
Програмісти (мейнтейнери), яких викинули, були пов’язані з такими компаніями: Baikal electrics (займаються розробкою ЦП на базі ядра Linux), Сбербанк, "Otkrytaya Mobil'naya Platforma", Metrotec (зараз розробляє рішення для росіян по зв'язку радіоелектронній розвідці радіоелектронній боротьбі управліннями дронами).
Вочевидь, цих програмістів відсторонили від прийняття ключових рішень небезпідставно, адже такі люди можуть становити реальну загрозу безпеці.
Відреагували нановину й користувачі соц.мереж, створивши тематичний мем