25 жовтня викладачі кафедри управління інформаційною та кібернетичною безпекою (УІКБ) взяли участь в онлайн-сесії «Кіберобізнаність і стійкість: досвід України» («Cyber Awareness and Resilience: the Ukraine experience»), яка відбулася у рамках Європейського місяця кібербезпеки на базі CONNECT University Європейської Комісії.
Європейський місяць кібербезпеки - це щорічна кампанія ЄС з підвищення обізнаності щодо кібербезпеки, яка проводиться кожного жовтня по всій Європі. З нагоди 10-річчя кампанії Connect University організував спеціальну сесію на тему «Кіберобізнаність і стійкість: досвід України».
CONNECT University - це флагманська ініціатива з обміну знаннями Генерального директорату комунікаційних мереж, контенту та технологій Європейської Комісії (DG Connect), яка спрямована на інформування співробітників інституцій і широкої громадськості Європейського Союзу про останні цифрові тенденції та виклики, які тісно пов’язані з ЄС.
У заході взяли участь: директор DG Connect Л. Буакс Алонсо (Ms Lorena Boix Alonso), виконавчий директор Агенції з кібербезпеки ЄС ENISA Ю. Лепассаар (Mr Juhan Lepassaar). Україну представляв Заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України О.Потій.
Під час зустрічі обговорено проблеми ускладнених кібератак і засад реагування на них в Україні; особливості системи освіти з кібербезпеки ЄС та планів щодо формування більш потужної й освіченої робочої сили; заходи ЄС для підтримки ефективної професійної сертифікації кіберфахівців; заходи в рамках проведення місяця кібербезпеки в Європі.
Представники інституцій ЄС у своїх виступах наголосили, що поступово суспільство стає все більш залежним від інформаційно-комунікаційних технологій. Кібер-екосистема розширюється набагато швидше, і кібербезпека є надзвичайно важливою проблемою для всіх. Кіберризики займають одне з перших місць у списку глобальних загроз у всьому світі.
З огляду на це, забезпечення кібербезпеки є одним із пріоритетів європейської спільноти. Незважаючи на те, що ЄС інвестував у цю сферу кілька років і паралельно вдосконалював свої системи захисту, зусилля будуть успішними, лише якщо люди: від фахівців європейських установ до пересічних громадян - знатимуть, як ними користуватися.
Заступник Голови ДССЗЗІ України О.Потій відзначив наявність в Україні відпрацьованого механізму швидкого виявлення й реагування на кібератаки, а також важливість існуючої співпраці й обміну досвідом у сфері кібербезпеки між урядом, освітніми закладами і приватним сектором.
О.Потій проаналізував сутність основних понять, які є предметом обговорення, серед яких кібербезпека, кіберзахист, кіберстійкість тощо, представив національну модель забезпечення кіберстійкості на всіх рівнях: національному, регіональному, галузевому та організаційному.
Також у доповіді наголошено на необхідності дотримання кібергігієни і формування кіберкультури як на рівні вітчизняних організацій та підприємств, так і серед усього українського суспільства.
Виступи учасників онлайн-сесії були цікавими й пізнавальними, висвітлювали нагальні проблеми забезпечення кібербезпеки в Україні та світі.
*****
Участь у заході дозволила науково-педагогічним працівникам кафедри оновити зміст навчальних дисциплін за спеціалізацією «Управління інформаційною та кібернетичною безпекою», посилити практичну спрямованість навчання.
*****