Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
XS
SM
MD
LG
XL
XXL
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Приймальна комісія:
Телефон: (044) 249-25-91,
Телефон: (066) 227-46-60
Відділ документаційно-інформаційного забезпечення та контролю
Телефон / факс: (044) 249-25-12
Відділ медіакомунікацій
Телефон: (099) 109-41-23
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
  
Укр.
 
      
           Пошук    
  
Укр.
 

Математики відкрили нове найбільше просте число: кандидат наук ДУІКТ прокоментувала вагомість відкриття

14:24, 07-11-2024

У жовтні 2024 року за допомогою хмарного суперкомп’ютера з тисячами серверних графічних процесорів у 24 центрах обробки даних у 17 країнах зробили відкриття нового простого числа:
 

Це уперше, коли для такого відкриття використали не звичайні комп’ютери, а графічні процесори.

Відкриття зробив математик-любитель Люк Дюрант, колишній співробітник компанії-виробника графічних процесорів NVIDIA.

Відкриття прокоментувала доцентка кафедри вищої математики ДУІКТ, математичного моделювання та фізики, кандидат фізико-математичних наук, доцент Світлана Вікторівна Білоусова.

Просте число то таке, що ділиться лише на себе та одиницю. У шкільному курсі математики з простими числами знайомляться у шостому класі і тоді ж вивчають решето Ератосфена - простий стародавній алгоритм знаходження простих чисел, що полягає в послідовному викресленні складених чисел. Нове відкрите просте число складається з 41 024 320 десяткових цифри і має на 16 млн десяткових цифр більше попереднього простого числа, що було відкрите у 2018 році. Зрозуміло, що решетом Ератосфена таке число відкрити було б неможливо. За теоремою Евкліда, простих чисел існує нескінченне число. Отже, нас ще чекають відкриття.

Відкрите нове просте число є також числом Мерсенна, тобто числом, яке можна подати у вигляді  . Вивченням цих чисел у XVII столітті займався французький монах Мерсенн. Із тих часів відомо тільки про 52 простих числа такого виду.

Для оперування числами з величезною кількістю десяткових знаків у систему одиниць SI в 2022 році ввели нові префікси — «ронна-» і «кветта-» на позначення   та  .

Чи є практичне застосування простих чисел? Сьогодні прості числа активно використовуються поза чистою математикою: в криптографії з відкритим ключем, в схемах шифрування, узгодженні ключів, в хеш-таблицях, схемах цифрового підпису, генераторах псевдовипадкових чисел тощо. З усіма цими питаннями знайомляться студенти ДУІКТ. Але з появою нових квантових обчислень завеликі прості числа можуть вже і не знадобитися. Час покаже.

 

 

© При повному чи частковому використанні матеріалів сайту ДУІКТ гіперпосилання на сайт https://duikt.edu.ua/ обов'язкове!
Читайте також

Абітурієнту

Спеціалізація: Технології цифрового розвитку
Спеціалізація: Технології цифрового розвитку
Переглядів: 357