7 лютого математики відзначають e Day, присвячений математичній сталій е. Це одне з найважливіших чисел в математиці наряду з 0, 1 і числом π.
Стала е, що приблизно дорівнює 2,71828, є нескінченним, ірраціональним, трансцендентним числом із цікавою історією та потужним застосуванням у багатьох галузях математики, фізики, астрономії, біології, інженерії, економіки тощо.
Дата 7 лютого (2/7 у форматі місяць/день) обрана для святкування, оскільки перші цифри числа e — 2,7. У деяких країнах, де використовується формат день/місяць, День числа e відзначають 27 січня (27/1), що також відповідає першим трьом цифрам числа e — 2,71.
Зараз сталу е називають «числом Ейлера», хоча уперше в неявному вигляді воно з’явилося в роботах шотландського математика Джона Непера у XVII столітті. Тому другою назвою цієї сталої є «число Непера». А відкрите воно, як поняття, було Якобом Бернуллі за 22 роки до народження Ейлера. У 1683 році Якоб досліджував складні відсотки та виявив цю сталу під час вивчення задачі про безперервне нарахування відсотків. Що ж зробив Леонард Ейлер? Він популяризував його і позначив літерою “e”. Дехто вважає, на честь свого прізвища, хоча існують інші припущення щодо цього.
Список явищ, які можна описати за допомогою сталої е, дуже широкий: безперервне зростання чогось (гроші, клітини, безлад), зміна тиску з висотою, охолодження тіл, радіоактивний розпад, швидкість ракети, коливання в радіоколі, обчислення ймовірностей, залежність електропровідності від температури, швидкості хімічної реакції, поширення хвороб, продажі тощо. Саме тому вважають, що число e є фундаментальною сталою Всесвіту і Всесвіт працює за незмінними експоненціальними законами.