XL

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

Штучні нейронні мережі у машинному навчанні: названо лауреатів Нобелівської премії-2024 з фізики

14:45, 09-10-2024

У вівторок, 8 жовтня Нобелівський комітет визначив лауреатів премії у галузі фізики. Ними стали Джон Джозеф Гопфілд та Джефрі Еверест Гінтон «за фундаментальні відкриття та винаходи, які дозволяють машинне навчання за допомогою штучних нейронних мереж».

Нобелівська премія з фізики - вища нагорода за наукові досягнення у галузі, яку щорічно присуджує Шведська королівська академія наук у Стокгольмі.

Двоє цьогорічних лауреатів Нобелівської премії з фізики використали інструменти фізики для розробки методів, що є основою сучасного потужного машинного навчання. Джон Гопфілд створив повнозв’язну нейронну мережу із симетричною матрицею зв’язків, здатну зберігати та реконструювати зображення та інші типи патернів у даних. Джеффрі Гінтон використав винахід Гопфілда для створення у 1985 році машини Больцмана, здатної автономно знаходити властивості в даних і таким чином виконувати завдання на ідентифікацію конкретних елементів на зображеннях і подальшу їх класифікацію.

При створенні «мережі Гопфілда» вчений спирався на принципи, що вивчає квантова механіка, а Гінтон у своїх роботах використовував інструменти статистичної фізики.

Студенти ДУІКТ також вивчають методи машинного навчання та застосовують знання на практиці. Нейромережі та ШІ застосовується в навчальному процесі для моделювання, обробки графічних пакетів даних, розуміння складних технічних процесів та обробки значних масивів інформації.

Хто знає, можливо, через декілька років лауреатом Нобелівської премії стане саме наш студент!

Фото: REUTERS