XL

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

Хакери намагалися зірвати Олімпіаду: на кафедрі Кібербезпеки пояснили, як Франції вдалося уникнути колапсу

11:07, 14-08-2024

Олімпійські ігри в Парижі стали справжнім випробовуванням для французької системи кібербезпеки. Так, за час проведення змагань було зафіксовано понад 140 кібератак. За інформацією агентства Anssi, атаки здебільшого були спрямовані на урядові установи, а також спортивну, транспортну та телекомунікаційну інфраструктуру.

Попри 22 інциденти, в яких хакери успішно атакували інформаційну систему, кібератаки не призвели до серйозних наслідків у вигляді зриву змагань, пише France 24

На кафедрі Інформаційної та кібернетичної безпеки ДУІКТ, яка готує висококласних фахівців з виявлення, попередження та ліквідації кіберзагроз, проаналізували ситуацію навколо Олімпіади. На думку завкафедри Галини Гайдур та інженера кафедри Ярослава Шандровського, така кількість кібератак є серйозним приводом для занепокоєння, але водночас ці події демонструють ефективність превентивних заходів, вжитих організаторами спортивних змагань.

Згідно з даними World Economic Forum, Олімпіада, як масштабна подія світового рівня, природно стає привабливою мішенню для кіберзлочинців. Це пов'язано з кількома факторами:

• Економічний масштаб: очікуваний продаж понад 13 мільйонів квитків та генерація близько 11 мільярдів євро економічної активності створюють значні фінансові стимули для зловмисників;
  • Глобальна увага: високий профіль події привертає увагу не лише організованих злочинних груп, а й державних та недержавних зловмисників;
  • Технологічна інфраструктура: складна цифрова екосистема, необхідна для проведення Ігор, розширює поверхню атаки.

За інформацією офіційного представництва Олімпійських ігор в Парижі з питань кібербезпеки та захисту інформації, типи загроз, з якими стикаються організатори, були різноманими:

• Спуфінг та фішингові схеми;
  • DDoS-атаки;
  • Різні форми шкідливого програмного забезпечення (наприклад, ransomware).

Важливо відзначити, що кіберзлочинці постійно вдосконалюють свої методи, використовуючи нові технології для підвищення ефективності атак. Позитивним аспектом є те, що Організаційний комітет Олімпійських та Паралімпійських ігор у Парижі 2024 року активно співпрацює з провідними технологічними компаніями та урядовими агенціями, такими як ANSSI, для пом'якшення кіберзагроз. Ця співпраця, як зазначається на офіційному веб-сайті Париж 2024, є ключовим елементом у забезпеченні кібербезпеки події такого масштабу, - кажуть науковці ДУІКТ.

На кафедрі також надали рекомендації для подальшого посилення кібербезпеки:

1. Постійний моніторинг та аналіз кіберзагроз у режимі реального часу.
  2. Регулярне оновлення систем безпеки та програмного забезпечення.
  3. Проведення масштабних навчань з кібербезпеки для персоналу всіх рівнів.
  4. Впровадження багатофакторної автентифікації для всіх критичних систем.
  5. Розробка детальних планів реагування на інциденти та їх регулярне тестування.
  6. Посилення міжнародної співпраці у сфері обміну інформацією про кіберзагрози.

За словами фахівців, хоча кількість виявлених атак є значною, той факт, що жодна з них не призвела до серйозних наслідків, свідчить про ефективність вжитих заходів безпеки. Проте, враховуючи постійну еволюцію кіберзагроз, про яку попереджають як World Economic Forum, так і офіційні представники Олімпійських ігор, необхідно продовжувати вдосконалювати системи захисту та підвищувати готовність працівників до нових викликів у сфері кібербезпеки.