Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події.
В кого може розвинутись ПТСР?
- ветерани війни; цивільні, що перебувають в зоні бойових дій; полонені та жертви катування; свідки терактів;
- жертви сексуального чи/та фізичного насильства; жертви торгівлі людьми, сексуального рабства;
- діти, що зазнають неглекту (ними не займаються, навіть не годують, занапащені батьками діти), фізичного та сексуального насильства
- люди, що перебували в зоні стихійного лиха
- жінки, що пережили травматичні пологи і зазнали жорстокого ставлення медичного персоналу.
До його проявів належать:
- Постійні думки про травматичну подію. Вони виникають мимоволі, сняться, або вертаються як флешбеки, коли якійсь тригер нагадує про травму.
- Життя в повній бойовій готовності. Така людина миттю займається, дратується, тривожиться і переймається думками про власну безпеку. Симптоматика може проявлятися як порушення сну, уважності чи мати фізичне відображення: закрепи, нетравлення, гіпертонус м’язів чи тахікардія.
- Уникнення згадок про травму — небажання говорити про подію чи бути поруч із людьми, що про неї нагадують. Емоційна порожнеча, відсторонення від близьких та втрата інтересу до колись улюблених речей.
- Психоемоційне відображення: відчуття сильного страху, поверхневе дихання, запаморочення, нудота, прискорене серцебиття і біль за грудиною.
- Фізичне відображення: хронічний біль, головні болі, діарея, відчуття стиснення і печії за грудиною, судоми, біль в попереку.
- Недовіра: втрата довіри до людей і переконання, що світ небезпечний.
- Негаразди в буденному житті: проблеми із роботою чи її пошуком, у школі чи стосунках.
- Зловживання алкоголем, сигаретами та наркотиками.
- Проблеми в стосунках, віддалення від партнера/партнерки.
- Суїцидальні думки. Якщо такі думки виникають, скажіть близьким та зверніться за психологічною підтримкою.
Що робити якщо ви помітили в себе прояви ПТСР?
В першу чергу, зверніться до фахівця (психотерапевта, психіатра, психолога) задля діагностування вашого психоемоційного стану! Не потрібно самостійного ставити собі діагнози!
Фахівець — психотерапевт, психіатр, соціальний працівник, кваліфікований працювати з травмованими людьми, — має надати інформацію про ПТСР та його подолання, краще в письмовій формі.
Слід знайти групу підтримки, яку веде фахівець. Нерідко ПТСР з часом минає без застосування медикаментів, але просто так чекати, що мине, не можна. ПТСР слід “обачно спостерігати” і бути насторожі, щоб не стало гірше.
Важливо забезпечити себе безпечним середовищем. Слід позбутися тригерів травматичних спогадів (наскільки це можливо). Вашим близьким теж необхідно пояснити ваш стан. Вони мають зрозуміти, що відбувається, в чому причина та що робити у разі їх виникнення.
Пам’ятайте, що діагноз може ставити тільки кваліфікований фахівець, проте Ви можете відстежувати свої почуття, емоції та свій стан загалом (що значно може спростити діагностику вашого психоемоційного стану).
З турботою про Вас!
Адамюк Діана Сергіївна
Провідний психолог