Протягом останніх місяців наша психіка проходить через справжні випробування. Кожного дня українці доводять свою неймовірну психологічну стійкість.
Можна спостерігати такі фази емоцій, як розгубленість, тривога, страх, злість, ейфорія, апатія, стабілізація, адаптація тощо.
Важливо дозволяти собі проживати подібні емоції та не «забивати» їх. Часто ми їх намагаємось пригнічувати та залишити в своєму внутрішньому світі і одними з найчастіших способів є відволікання на роботу, переїдання або алкогольні/тютюнові вироби.
Проте головним є навчитися екологічно проявляти свої емоції, якими б вони не було (позитивно або негативно забарвлені).
У фазі розгубленості варто почати з рутини, згадати свій звичний режим дня, поступово повертатись до навчання/роботи, вдосталь відпочивати, підтримувати комунікації з родичами, друзями та колегами.
У фазі тривоги та страху найбільш дієвими залишаються дихальні вправи. Також якщо поряд з вами знаходиться людина в якої фаза страху та паніки, попросіть назвати пʼять предметів жовтого кольору або задавайте їй конкретні питання («Скільки тобі років?», «Коли ти останній раз споживав їжу?» тощо). В подібних станах дуже важливу роль відіграє «заземлення», тому саме такі прості дії будуть найбільш дієвими для людини в стані паніки.
Прості рекомендації щодо емоцій:
Можливо цей процес виглядає занадто складно, проте маленькими кроками можна дійти до своїх цілей, пам’ятайте про це!
Адамюк Діана Сергіївна
Провідний психолог