XL

Державний університет
інформаційно-комунікаційних
технологій

Професії майбутнього: які знання та навички будуть затребуваними на ринку праці у наступні 15 років

15:14, 27-08-2024

На думку дослідників Всесвітнього економічного форуму, майже чверть усіх нинішніх професій зміниться у найближчі п'ять років, адже ринок праці розвивається швидше, ніж будь-коли. Тому, щоб досягти успіху у дедалі більш конкурентному середовищі, потрібно постійно опановувати нові навички та вдосконалювати вміння, пише ВВС.

Навички, необхідні фахівцям нового покоління

Технічна грамотність є однією з основних навичок, які необхідно мати, щоб здобути конкурентоспроможну позицію на новому ринку праці. Це не означає, що всі повинні знати мови програмування або розумітися на тонкощах машинного навчання. Але в майбутньому, як вважають фахівці, професії у технічних галузях STEM стануть ще затребуванішими.

Аналітичне мислення. Для його вдосконалення потрібно відшліфувати когнітивні здібності: розум, уміння помічати закономірності, пов’язувати факти та робити висновки, не затьмарені емоціями чи особистими уподобаннями. Для цього потрібно тренувати уважність і зосередженість, адже гаджети, соціальні мережі, онлайн-ігри та реклама постійно борються за нашу увагу і викликають страх щось пропустити.

У науці, інженерії, дизайні чи мистецтві перевагу отримає людина, яка зуміє поєднати технічну грамотність із творчим підходом.

Спілкування та емпатія будуть двома дуже цінними навичками, насамперед в епоху штучного інтелекту. Якими б стрімкими темпами не розвивалися машини, людям завжди будуть потрібні люди. Жива людська увага, командна робота, вміння вислухати, розповісти, підтримати та поспівчувати будуть цінуватися ще більше.

Як зміниться робота завдяки технологіям

Вже найближчим часом інформаційні та новітні технології будуть одними з найперспективніших галузей. Розвиток штучного інтелекту та машинного навчання відкриє привабливі можливості. Однією з перспективних професій майбутнього в цій галузі є інженер запитів для штучного інтелекту, тобто фахівець зі спілкування з моделями штучного інтелекту, який допоможе правильно формулювати запити та виступить своєрідним посередником між штучним інтелектом і людьми.

Інші потенційні вакансії, пов’язані зі штучним інтелектом, включають спеціалістів з етики, інженерів з безпеки та розробників зручних інтерфейсів для взаємодії людини з машинами. Загалом у випадку зі штучним інтелектом людям різних професій радять сприймати його не як конкурента, а як партнера, і розуміти, як з ним співпрацювати.

Ще одне поле можливостей – це аналіз великих даних, величезного масиву інформації, від онлайн-платформ, таких як Netflix, до адронного колайдера чи систем керування. Безсумнівно, не буде браку роботи і для фахівців з кібербезпеки просто тому, що навколо буде більше конфіденційної інформації. Також знадобляться спеціалісти з фінансових технологій, бізнес-аналітики та розробники блокчейн-систем.