XL

технологій

Загрози реалістичні: доцент ДУІКТ прокоментувала ризики зламу Bitcoin

16:07, 21-10-2024

Китайські вчені за допомогою квантового комп'ютера зламали криптографічні алгоритми банківського і криптовалютного стандарту. Заявляється, що вони застосували метод «квантового відпалу» й успішно атакували основні алгоритми мережі заміщення-перестановки, на яких побудована AES-256 - військовий стандарт криптографії, пише Мінфін

При цьому, у SCMP зазначили, що AES-256 вважається найкращим з існуючих шифрів і часто називається шифром військового класу.

"Використовуючи D-Wave Advantage, вони успішно атакували алгоритми Present, Gift-64 і Rectangle — усі вони являють собою структуру SPN (Substitution-Permutation Network), яка є частиною основи розширеного стандарту шифрування (AES), широко використовуваного у військовій і фінансовій (криптовалютній) сферах", — йдеться в повідомленні.

На кафедрі Комп'ютерної інженерії ДУІКТ зазначають: квантові комп’ютери вже досягли значних успіхів, але поки що не є масовими через складність їх побудови, експлуатації та високу вартість. Проте прогрес у цій галузі досить швидкий, і можна очікувати, що у найближчі десятиліття квантові комп’ютери стануть доступнішими.

За словами завідувачки кафедри, к.т.н., доцента Наталії Лащевської, загроза для криптографії, зокрема таких гігантів як Bitcoin, є реалістичною, оскільки багато криптографічних алгоритмів, на кшталт RSA чи AES, можуть бути вразливими до квантових атак, зокрема через алгоритм Шора. Однак це не означає, що загроза стане масовою найближчим часом — для цього ще потрібно досягти квантового переваги, а це складний технологічний етап.

"Якщо квантові комп’ютери справді зможуть зламувати сучасні криптографічні алгоритми, наслідки можуть бути дуже масштабними. Це торкнеться банківських систем, електронної комерції, криптовалют, захисту даних, і навіть військових та державних інформаційних систем. Системи, які використовують сучасну криптографію для забезпечення конфіденційності та безпеки, можуть стати вразливими. Це може призвести до фінансових втрат, викрадення персональних даних та масових кібератак. Особливо постраждають децентралізовані системи на зразок блокчейну, які залежні від криптографічної стійкості", - каже науковиця.

Втім, методи захисту від квантових атак вже розробляються. За словами Наталії Лащевської, вчені працюють над створенням квантово-стійких криптографічних алгоритмів, які залишатимуться безпечними навіть в умовах використання квантових комп’ютерів. Ці алгоритми, відомі як постквантова криптографія, можуть захистити системи від квантових атак.

Також вже впроваджуються гібридні рішення, які поєднують класичну криптографію та постквантові підходи. Однак для повної інтеграції постквантових рішень потрібен час і широкомасштабні оновлення існуючих систем.