Глобальний IT-збій: ДУІКТ готує студентів до роботи в умовах нестабільного функціонування інформаційних систем

11:35, 22-07-2024

Питання забезпечення стабільності інформаційних систем є одним з ключових етапів захисту інформації. В умовах постійного впливу різноманітних кіберзагроз важливо не лише впроваджувати нові інформаційні технології, а й ретельно тестувати всі оновлення таких технологій перед їх застосуванням.

Під час навчання на бакалавраті студенти кафедри Систем інформаційного та кібернетичного захисту ДУІКТ опановують підходи, що передбачають тестування всіх оновлень перед їх впровадженням в інформаційні системи. Це дозволяє мінімізувати ризики, пов'язані з можливими помилками або вразливостями в новому програмному забезпеченні.

Під час навчання на магістратурі студенти кафедри розробляють методи, які дозволяють розділяти критичні оновлення від некритичних, прискорювати процес тестування, та визначати необхідність тестування для різних типів оновлень. Це включає в себе аналіз ризиків та впровадження автоматизованих систем для тестування та розгортання оновлень.

Одержані теоретичні знання та практичні навички дозволяють нашим студентам якісно і ефективно реагувати на різноманітні кіберзагрози та зриви стабільності функціонування інформаційних систем.

Прикладом такого зриву є кіберінцендент, що сколихнув користувачів у різних країнах світу. Компанія CrowdStrike, відомий постачальник рішень у сфері кібербезпеки, випустила оновлення конфігурації сенсора Falcon для Windows, що спричинило системний збій (BSOD) на постраждалих системах.

Проблема виникла через некоректне оброблення сенсором певних процесів Windows. Оновлення було відкликано менш ніж за дві години, і CrowdStrike швидко вирішила проблему, надавши користувачам рекомендації щодо відновлення постраждалих систем. Однак процес відновлення постраждалих комп’ютерів, в залежності від їх кількості та складності може займати набагато більше часу, що унеможливлює доступ до деяких бізнес-процесів.

Щоб уникнути подібних проблем і забезпечити стабільність функціонування інформаційних систем, необхідно дотримуватися ряду важливих рекомендацій з кібербезпеки:

1. Ретельне тестування оновлень

Перш ніж впроваджувати будь-які оновлення, необхідно проводити їх ретельне тестування у контрольованому середовищі. Це допоможе виявити потенційні проблеми та запобігти їх виникненню на продуктивних системах.

2. Багаторівневий захист

Використання багаторівневого захисту, що включає антивірусні програми, міжмережеві екрани, системи виявлення вторгнень та інші засоби захисту, допомагає знизити ризики та забезпечити додатковий рівень безпеки.

3. Регулярне оновлення програмного забезпечення

Своєчасне оновлення операційних систем та програмного забезпечення є важливим для закриття вразливостей, які можуть бути використані кіберзлочинцями.

4. Створення резервних копій

Регулярне створення резервних копій критично важливих даних забезпечує можливість їх відновлення у разі кіберінцидентів.

Питання забезпечення стабільності інформаційних систем є одним з ключових етапів захисту інформації. В умовах постійних кіберзагроз важливо не лише впроваджувати нові технології, а й ретельно тестувати всі оновлення перед їх застосуванням.

Запрошуємо абітурієнтів на навчання за спеціальністю 125 «Кібербезпека та захист інформації» та спеціалізацією «Технічні системи інформаційної та кібернетичної безпеки»! Наша кафедра пропонує сучасні освітні програми, які допоможуть вам стати висококваліфікованими фахівцями у сфері кібербезпеки. Отримайте якісну освіту та станьте частиною нашої дружньої університетської спільноти!

Старший викладач кафедри Систем інформаційного та кібернетичного захисту
Микола РИЖАКОВ