Як впоратися зі стресом?

15:36, 27-04-2023

Проблема переживання стресу студентською молоддю в навчальній та інших видах діяльності є надзвичайно актуальною темою в наші часи.

Стрес є поширеним явищем, яке відчувають студенти під час свого академічного формування.

Важливо усвідомлювати, що стрес може сприяти мобілізації особистості, підвищити її адаптаційні можливості в умовах дискомфорту й небезпеки, що називається еустресом. Але він може і зруйнувати людину, різко знизити ефективність роботи і якість життя – дистрес.

Стресорами для індивіда можуть виступати як фізіологічні, так і психоемоційні чинники.

Фізіологічними стресорами можуть бути недосипання, нерегулярне харчування, перевтома тощо.

До макросоціальних причин стресу належить невпевненість і нестабільність у сьогоденні і майбутньому, урбанізація та глобалізація життя, фінансова криза в країні тощо.

До мікросоціальних чинників належать конфлікти з одногрупниками та близькими людьми, погіршення відносин з близькими, проблеми в особистому житті тощо.

Психологічними стресорами є небажання вчитися, інформаційне перевантаження, нереалізовані потреби, занижена самооцінка тощо.

До основних способів реагування на стрес належать: соціальне залучення, мобілізація та іммобілізація. Проте одним із конструктивних способів реагування на стрес є формування стресостійкості.

Стресостійкість - це здатність справлятися зі стресом і негараздами. Це важлива здатність, яка допомагає людям керувати своїми емоціями, думками та поведінкою у відповідь на стресові ситуації.

Стресостійкість може позитивно вплинути на професійний розвиток студентів кількома способами. По-перше, це дає змогу розвинути стійкість, тобто здатність відновлюватися після невдач і невдач. По-друге, стресостійкість може допомогти керувати своїми емоціями та запобігти вигоранню.

Для розвитку стресостійкості виділяють наступні заходи: систематичне  залучення   до   фізичної   активності,   психічне   розслаблення за допомогою фізичних вправ, медитації,  йоги,  правильного  харчування та розвиток  готовності до лідерства.

Узагальнюючи, стресостійкість може допомогти розробити ефективні стратегії подолання. Стресостійкість дозволяє визначити та розробити ефективні для них стратегії подолання, які можуть допомогти їм керувати стресом протягом усього їхнього професійного розвитку.

Провідний психолог
Адамюк Діана Сергіївна