Від Києва до Копенгагена: студенти кафедри публічного управління та адміністрування ДУІКТ пройшли стажування в Данії

09:41, 20-06-2024

Студенти кафедри публічного управління та адміністрування Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій після стажування в Данії (29 квітня – 3 травня 2024 р.) продовжують виконання завдань відповідно до програми «Graduate Talent Programme for Ukrainian students on Energy Efficiency» («Молоді таланти сфери енергоефективності») за ініціативи Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністра клімату, енергетики та житлово-комунального господарства Данії Ларса Огора в рамках програми українсько-данського енергетичного партнерства UDEPP.

Для стажування було відібрано 13 студентів з 5 різних університетів України, серед яких одним з перших був Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій.

Студент 2-го курсу, Олег Кулик, згадує: "Мені та ще двом студентам кафедри публічного управління та адміністрування випала нагода представляти наш університет у цій програмі. Інші студенти-учасники були з технічних спеціальностей, які пов’язані з енергетикою".

Програма здебільшого була націлена на ознайомлення з досвідом Данії в енергоефективності, але весь матеріал надавався в спрощеному вигляді, що зробило участь в програмі для студентів-управлінців зрозумілою та цікавою. Значну увагу приділили законодавству Європейського Союзу з енергоефективності, веденню переговорів та впровадженню нового законодавства ЄС, сертифікації будівель в Данії, а також розвитку данської державної адміністрації. Важливою частиною в публічному адмініструванні Данії приділяють людським цінностям.

Під час приватного спілкування з представниками енергетичного агентства Данії поза межами програми, мені розповіли про «life-work balance» в Данії, який в Україні прийнято вважати, скоріш, «work-work-life balance». Це підтверджує презентаційні матеріали про цінності в публічному адмініструванні Данії, оскільки вони розглядають людину не як розумовий або фізичний ресурс, а як потенціал. На щастя, сучасна украънська молодь вже вміє ставити власні цінності та потреби вище, ніж потреби керівництва, які не сприяють підвищенню загальної ефективності роботи окремого відділу, установи чи організації. Під час здійснення управління важливо чітко розуміти потреби, можливості та настрій в колективі, що дасть змогу працівникам виконувати свою роботу в комфортних умовах. В такому разі кожен працівник буде цінуватись як особистість, а не ресурс для задоволення потреб керівництва в «гарному звіті».

В Данії обов’язковою є сертифцікація будівель. Це означає проведення енергоаудитів не тільки на підприємствах, а й у приватних будинках, що є обов’язковим перед продажем або здачею будинку в оренду. Сертифікація діє протягом 10 років. Після проведення сертифікації будівлі виставляється оцінка від G (найгіршої) до AAA (найкращої). В Данії переважають будівлі з оцінкою C, що є середнім значенням. Сертифікація відображується на сайтах зі здачею в оренду або продажем будинків.

Загалом, весь навчальний матеріал був зрозумілим для кожного учасника програми, незважаючи на відмінності в спеціальностях, оскільки мета в команді єдина – допомогти Україні. Після першої зустрічі представників ДУІКТ на початку квітня в Києві з Міністром клімату, енергетики та житлово-комунального господарства Данії Ларсом Огорем, він підписав фотографію зі студентами-учасниками: "Тут вони повинні дізнатися про енергоефективність, щоб допомогти Україні", а вже після зустрічі створив допис, в якому вказав, що енергоефективність – надійна зброя в боротьбі зі знищенням енергетичної системи, і це саме те, чому навчаються українські студенти в Данії

Ознайомившись з досвідом Данії, ми отримали розуміння того, що можемо зробити в Україні після закінчення війни, а також запевнились в беззаперечній міжнародній підтримці та подальшій співпраці в енергетичному секторі. Вивчений матеріал ми закріпили захистом презентацій, які робили в 5 командах по 2-3 людини. Всі презентації довели, що ми готові працювати заради кращого майбутнього України, адже маємо бажання змінювати державу.

Висловлюємо вдячність Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністру клімату, енергетики та ЖКП Данії Ларсу Огору, Данському енергетичному агентству, програмі українсько-данського енергетичного партнерства (UDEPP), посольству Королівства Данія в Україні та рідному ДУІКТ за можливість брати участь в цій програмі, а також за створення сприятливих умов студентам для ознайомлення з найкращими світовими практиками. Також дякуємо за чудово проведений час та співпрацю колегам-студентам з Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Київського національного університету будівництва та архітектури, Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Сподіваємося, що наша співпраця продовжиться й надалі, а наші студенти зможуть відвідати інші європейські країни в межах програм обміну студентами чи завдяки програмам стажування.