Питання вибору якісного програмного забезпечення для навчання майбутніх спеціалістів є важливим у світі ІТ. Воно є актуальним як для студентів, так і для викладачів. Тому на кафедрі Комп’ютерних наук Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій теж переймається цією проблемою.
Вибір якісного програмного забезпечення для створення власних проектів для різних мов програмування, застає новачків у світі програмування часто зненацька. Коли вперше дивишся на весь спектр видів програм та фреймворків очі розбігаються.
Open-source розробки інколи потрібно налагоджувати самостійно “від А до Я”, збираючи потрібні бібліотеки по мережі днями, потім усувати конфлікти між ними, і все це задля тонкого налагодження роботи майбутнього інструменту. Правда є і перевага — вони безкоштовні.
На відміну від них платні рішення не мають недоліку пов’язаного з великою кількістю мануальної праці — якісно налагоджена програма вже включає в себе потрібні для своєї роботи модулі, робота яких узгоджена командами людей, які займаються розробкою програмного забезпечення не один десяток років - стабільність та зручність роботи гарантована. Але будь-яка робота коштує грошей. Й деколи немало.
І якщо для великої компанії чи досвідченого розробника заплатити за програмне забезпечення не є великою проблемою, то що робити коли мова йде про студента, який тільки навчається програмуванню? Теж саме питання може виникнути і у викладача, який вчить студентів. Так, можно звернутися до Community версій програмного забезпечення, які розробляють деякі компанії розробники платного ПЗ “задля вкладу у open-source спільноту”. Але всі ми розуміємо що це тільки вимушене, часткове рішення. Бо Community версії є насправді просто “урізаними” версіями професіональних програм, які створені задля реклами та “для спроби базової комплектації”. І якщо ми говоримо про людину, яка не буде пов’язувати своє життя з програмуванням, яка “пограється” з кодом та кине цю справу, то у такому випадку можна обійтись й Community edition програмами.
Але було знайдене більш якісне рішення такої проблеми. Компанія JetBrains вирішила, що можна зробити особливий вид ліцензії — Education license. Згідно умов такої ліцензії людина може абсолютно безкоштовно навчатись створювати програми у професійних середах розробки (IDE), до тих пір, доки навчається у ВНЗ, а потім вже перейти працювати у компанії, в яких ті самі програми будуть використовуватись вже по пропріетарній ліцензії. Жодних перепон пов’язаних зі зміною навчання у ВНЗ на комерційну діяльність. Елегантне й просте рішення, на мій погляд.
Викладачів така ліцензія теж приємно здивує, адже згідно тих же самих умов викладачам вищих навчальних закладів, діяльність яких пов’язана з підготовкою спеціалістів з ІТ, надається безкоштовний доступ до професійного програмного забезпечення, яке вони можуть використовувати у навчанні майбутніх фахівців. За що цій компанії окрема пошана — не часто у наш час можна зустріти людей, а тим паче цілі інтернаціональні компанії, які розуміють усю важливість підтримки викладачів заради майбутнього суспільства.
Як же отримати ліцензію Education license для студента та викладача? Дуже просто, адже ми підготували для вас короткі та зрозумілі інструкції, як для студента так і для викладача.
Ілля Нестерчук, спеціальність Комп’ютерні науки (КНД-24),
Навчально-науковий інститут Інформаційних технологій
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій