Найбільша ІТ-спільнота України DOU вже традиційно склала рейтинг за рівнем зарплат українських розробників. Для повного розуміння картини на ринку праці станом на літо 2024-го року аналітики опрацювали понад 5000 анкет фахівців, беручи до уваги їхній вік, досвід у галузі, місце роботи, посаду, рівень знання англійської, мову програмування, яку вони використовують в роботі, та інше.
Забігаючи наперед, можна констатувати, що сьогодні ІТ-галузь залишається ледь не єдиною в Україні, кому вдалося не лише не втратити оберти в розвитку, а й збільшити рівень зарплат працівників та обсяги експорту послуг і продуктів за кордон. Робота у цій сфері дозволяє сотням тисяч молодих спеціалістів продовжувати будувати успішну кар’єру, незважаючи на умови воєнного стану, міграцію, економічну кризу та турбулентність на ринку праці.
Нагадаємо, в ДУІКТ триває набір абітурієнтів, бажаючих опанувати найзатребуваніші сьогодні спеціальності в IT-галузі. Отримати потужну теоретичну підготовку і безцінний практичний досвід ви зможете на кафедрах інженерії програмного забезпечення, інтернет-технологій, інформаційної та кібернетичної безпеки, мобільних та відеоінформаційних технологій, штучного інтелекту, технологій цифрового розвитку та інших.
В нашому університеті на студентів чекають викладачі з багаторічним практичним досвідом у галузі, найсучасніша матеріально-технічна база та безліч можливостей успішного працевлаштування, адже ДУІКТ є партнером десятків провідних компаній-розробників з різних куточків світу.
● З 2011 року медіанна зарплата розробників зросла на $200 — до $3500, проте передусім завдяки зростанню зарплат Tech Lead, а також через структурні зміни — зменшення кількості джунів і збільшення частки Architect, які працюють у продуктових компаніях.
● Зарплати розробників рівня Team Lead, Senior, Junior та Intern, як і пів року тому, мають тенденцію до зниження. Медіана мідлів за останні пів року не змінилася.
● Тенденція до падіння зарплат розробників різних тайтлів і зменшення частки джунів є в більшості міст.
● Продуктові компанії наразі пропонують найвищі зарплати розробникам, сервісні (аутсорсингові) — найнижчі.
● Ситуація різниться в різних технологіях: у більшості зниження зарплат, проте в деяких все стабільно або є поліпшення.
● Зарплати зменшуються стрімкіше у Front-end розробці, ніж в інших спеціалізаціях.
В опитуванні, яке проходило у травні-червні 2024 року, взяли участь 13 076 айтівців. Дані в CSV незабаром викладемо на GitHub. Усі зарплати вказано в доларах США після сплати податків («чистими»). Для аналізу рівнів зарплати ми використовуємо медіану.
У цій статті розповідаємо про зарплати розробників, а про тестувальників та інших айтівців — у наступних випусках.
Влітку 2024 року помітно зросли зарплати найбільш досвідчених розробників: +$325 в Architect і +$200 у Tech Lead. Це єдині категорії розробників, чиї медіанні зарплати зараз вищі, ніж до початку повномасштабного вторгнення. Проте причини зростання в них різні: зарплати Tech Lead підвищилися в компаніях усіх видів, а в Architect це зумовлено винятково збільшенням частки цих фахівців, які працюють у продуктових компаніях.
Найвідчутніше зменшилися зарплати у цьому півріччі у Team Leads (-$175). Зокрема, в аутстафінгових компаніях і стартапах (-$500 та — $560).
У сеньйорів, джунів та інтернів зберігається тенденція до зниження медіанних зарплат, хоча за останні пів року воно несуттєве. Медіанна зарплата мідлів залишилась на рівні зими 2024 року.
Зростання зарплат техлідів і архітекторів за останні пів року було рівномірним: їхні зарплати підвищилися в усіх квартилях.
Помітно більше стали заробляти найоплачуваніші сеньйори (з $5500 до $5700 в третьому квартилі), і тому збільшився розкид зарплат фахівців цього рівня.
У мідлів зменшилися зарплати в першому квартилі (з $1900 до $1800).
10% розробників заробляють понад $6400, 1% — $11 000 і більше.
Найшвидше зростає зарплата розробників, які мають 3–6 років досвіду роботи: за кожен рік досвіду вони можуть претендувати на +$500–600 до зарплати.
Розробники, які тільки починають свій шлях в ІТ, як і раніше, можуть розраховувати на $500–600.
Загальний стаж роботи в ІТ
За спеціальністю
На поточному місці роботи
У більшості міст розробники різних тайтлів стали отримувати менше. У Києві найбільше знизились зарплати фахівців Lead+: -$300 за пів року. У Львові -$100 у джунів та -$50 у сеньйорів.
Водночас змінюється структура фахівців у містах: у більшості міст зменшилась частка фахівців рівнів Junior і Trainee та зросла частка Middle та Senior. Завдяки цьому загальноміські медіани в багатьох містах не знизилися.
Back-end та Mobile розробка залишаються напрямами з найвищими зарплатами розробників. Фахівці з Back-end розробки всіх рівнів, крім початківців, можуть розраховувати на зарплати вищі за середньоринкові, хоча зарплати джунів, сеньйорів і тимлідів у цій спеціалізації стали дещо меншими за пів року.
У Mobile-розробці зарплати фахівців Junior і Senior вищі за середньоринкові, а медіани спеціалістів Lead+ — нижчі. Якщо порівняти з початком року, дещо більше стали отримувати джуни (+$75, до $1000) і техліди (+$150, до $5600).
Зниження зарплат розробників у Front-end відчувається сильніше, ніж в інших спеціалізаціях. За пів року фахівці усіх тайтлів, окрім техлідів, стали отримувати менше.
У Full Stack розробці за пів року впали зарплати мідлів (-$125, до $2310), натомість зарплати розробників інших тайтлів не змінилися або зросли (у сеньйорів +$200, до $4500, у техлідів +$750, до $5500).
Зарплати Tech Lead усіх спеціалізацій зросли порівняно з початком року, Team Lead — впали (окрім Full Stack розробки, де вони не змінилися).
Найвищі медіанні зарплати, як і раніше, у розробників, які переважно використовують мови Scala та Go. Медіанна зарплата фахівців рівня Senior, які пишуть ними, становить близько $6000 проти $4700 в середньому за мовами.
Вищі за середньоринкові зарплати розробників, які переважно працюють з Kotlin, Swift, Ruby та Python (близько $5000 у сеньйорів і $2800–2900 у мідлів). У фахівців рівня Middle, які працюють з цими мовами, за останні пів року зарплати зросли на $200–275, тоді як зарплати сеньйорів мають тенденцію до зниження.
Високі зарплати у сеньйорів, які користуються Dart ($4980), проте зарплати мідлів нижчі за середньоринкові ($2000).
Близькі до середніх зарплати фахівців, які пишуть на Java, TypeScript і C++.
Нижчі за середні зарплати фахівців з C# / .NET, JavaScript, C і PHP.
Продуктові компанії поступово стають найпривабливішим місцем для розробників в Україні. За останні пів року медіанна зарплата в цих компаніях зросла на $300 — до $3800. Наразі в продуктових компаніях зарплати у джунів, мідлів та архітекторів вищі, ніж в інших компаніях, а зарплати сеньйорів на рівні стартапів.
Медіанна зарплата в аутстафінгових компаніях знизилась на $115 за пів року. Найбільше падіння — у зарплатах мідлів (-$200), у джунів і сеньйорів (-$100). Зарплати фахівців рівня Lead+ не змінилися. Аутстафінгові компанії попри це залишаються привабливим місцем для роботи: зарплати фахівців рівня Senior+ тут вищі від середньоринкових, а у Junior і Middle на середньому для всіх компаній рівні.
Найсуттєвіше просіли в зарплатах стартапи: -$138 за пів року. Найбільше падіння в зарплатах сеньйорів (-$650) і лідів (-$400). Проте, як і з аутстафінговими компаніями, досвідченим розробникам рівня Senior+ стартапи все ще пропонують зарплати вищі за середньоринкові.
Зарплати в сервісних компаніях теж мають тенденцію до зниження. Найбільше падіння — у зарплатах мідлів (-$180 за пів року). Як і раніше, медіанні зарплати фахівців усіх рівнів у сервісних компаніях нижчі за середньоринкові.
Рівень англійської у розробників продовжує поліпшуватися: свій рівень оцінили як Advanced чи Upper-Intermediate 58% проти 55% пів року тому.
Це зростання відбулося передусім завдяки фахівцям рівня Middle, Junior та інтернів: зараз 46% з них оцінюють свій рівень як Advanced чи Upper-Intermediate, а пів року тому їх було 43%.
У Senior+ за останні пів року змін практично не сталося: такий рівень англійської мають 69% з них (проти 68% пів року тому).
Серед досвідчених фахівців рівня Senior+ медіанні зарплати суттєво відрізняються у тих, хто знає англійську добре, і тих, хто її лише опановує. Англійська на рівні Advanced дає змогу досвідченим розробникам отримувати на $800–1000 більше, ніж отримують у середньому на ринку.
Для фахівців рівня Middle і Junior ця закономірність теж є, хоча різниця в зарплатах розробників з різним рівнем англійської не така велика.
У першій половині 2024 року серед українських розробників стало менше джунів та інтернів — 15% проти 18% пів року тому, а натомість з 34% до 37% зросла частка сеньйорів. Також на 2 п.п. стало менше тих, хто прийшов в ІТ менше як рік тому: 3% проти 5% на початку 2024 року.
Медіанний вік розробника зріс до 30 років (пів року тому — 29 років). Це зростання теж може бути пов’язане зі зменшенням частки джунів.
Жінки, як і пів року тому, становлять 9% українських розробників.
В популярності мов програмування суттєвих змін за останні пів року не відбулося. TypeScript та JavaScript залишаються найпопулярнішими мовами серед українських розробників — їх вважають основними 19% та 18% фахівців, відповідно. На третьому місці — C# / .NET, цю мову назвали основною 15% розробників.
Підготовано за матеріалами DOU.