9 листопада 2021 року в групі ПУАД-11 відбулося практичне заняття на тему «Теорія держави і права України: історія і сучасність». Майбутні спеціалісти з державного та публічного управління підготували доповіді про український досвід держави і права, який поєднав в собі традицію вітчизняної державотворчої думки з теоретичним досвідом державного будівництва країн Європи.
Зокрема, у своїй доповіді Антоніна Войтович наголосила на значенні законодавчого спадку давньої Польщі у формуванні правової культури українців. Особлива увага була приділена положенням Віслицького статуту, в якому проголошувалося природне право кожної людини на захист в суді. Розгорнутий виступ Вікторії Штундер був присвячений функціонуванню на землях України німецького (Магдебурзького) права. Доповідачка наголосила на важливості положень про суд і адвокатуру у справі становлення та розвитку вітчизняної правової культури, про роль міського самоврядування в питанні формування традицій самоорганізації українців, про положення німецького права в питаннях запобігання корупції тощо. Христина Кутишенко зробила ґрунтовний аналіз правової спадщини Литовських статутів, підкресливши прогресивність їхніх положень щодо судової системи держави, важливість задекларованих прав жителів Великого князівства Литовського (в тому числі прав жінок), тощо. Особлива увага була приділена питанню обов’язків голови держави у справі захисту державного суверенітету та дотримань прав народу своєї країни.
Historia est magistra vitae (історія є вчителем життя) – свідчить латинська приказка. Для практичної роботи майбутніх управлінців державних та приватних установ важливо пам’ятати багатовіковий досвід правової культури українського народу, а також традицій державотворення, повʼязаних з ідеями гуманізму, розподілом гілок влади, дотриманням прав особистості та досвідом самоорганізації громад.
Прямуючи до Європи, памʼятаймо європейський вибір минулих поколінь!