На минулому тижні, 20 березня Верховна Рада України у другому читанні та в цілому ухвалила проект Закону України про стратегічну екологічну оцінку.
Головним його завданням є впровадження в Україні європейського механізму оцінки державних програм та планів на предмет впливу їх на стан довкілля та здоров’я людей.
Згідно з текстом ухваленого закону, стратегічна екологічна оцінка здійснюватиметься на етапі розробки важливих державних документів у сферах енергетики, сільського, лісового і рибного господарств, телекомунікацій, містобудування тощо.
Тобто, щоб при розробленні майбутніх державних, місцевих чи галузевих програм враховувались ймовірні негативні наслідки для довкілля та здоров’я людини, які можуть виникнути в результаті їх реалізації.
Наприклад, при розробці програми розвитку транспортної мережі чи енергетики уповноваженим особам, які прийматимуть рішення слід уявляти не лише можливі економічні переваги того чи іншого шляху розвитку, а й їх екологічні наслідки в довгостроковій перспективі.
Крім того, документ встановлює проведення обов'язкових транскордонних консультацій у випадках, коли проекти в Україні зачіпатимуть інтереси і впливатимуть на стан довкілля у сусідніх країнах.
Дія цього законопроекту не поширюється на документи державного планування, які стосуються національної безпеки та надзвичайних ситуацій, а також короткострокові бюджетні програми та фінансові плани.
Законопроект «Про стратегічну екологічну оцінку», спрямований на виконання Угоди про асоціацію з ЄС та отримав позитивну оцінку міжнародних партнерів, зокрема ЄС, Секретаріату Конвенції Еспо, громадських організацій.
Конвенція Еспо – це коротка назва Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті, що була підписана у місті Еспо (Фінляндія) у 1991 році. Конвенція Еспо – це міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.