Однією з основних переваг майбутніх фахівців з управління інформаційною та кібернетичною безпекою (УІКБ) є універсальність підготовки за спеціальністю «КІБЕРБЕЗПЕКА», яка викликана зростаючою складністю сучасних технічних систем, а також надзвичайним поширенням інформаційних та комп’ютерних технологій в усіх без винятку сферах людської діяльності, переходом в Діджитал багатьох галузей державної машини та зростанням кібератак і щоденною появою нових видів кіберзагроз. В цих умовах професія кіберзахисника стає мало не головною професією в XXI столітті!
Теоретична підготовка студентів у цьому напрямку здійснюється кафедрою "Управління інформаційною та кібернетичною безпекою" Навчально-наукового інституту захисту інформації Державного університету телекомунікацій на основі сучасного розвитку науки і техніки в галузі інформаційної та кібернетичної безпеки і орієнтована на компетенціях, що пред'являються компаніями-партнерами до випускників університету як фахівцям.
Результатом вивчення дисциплін кафедри УІКБ є те, щоб кожен студент з перших днів навчання за фахом 125 «Кібербезпека», спеціалізації «Управління інформаційною та кібернетичної безпекою», усвідомив важливість забезпечення безпеки інформації як власних (персональних), так і комерційних даних (в організаціях, компаніях), професійно організовував і керував їх захистом.
На підтвердження необхідності уважного ставлення до забезпечення кібербезпеки в організаціях України стало те, що в усьому світі з боку рад директорів компаній стали приділяти більше уваги цьому після серії масштабних витоків даних в 2019 році, які призвели до великих збитків. Згідно з оцінками компанії Garner Reports, глобальні підприємства витратили понад 124 мільярдів доларів на кібербезпеку в 2019 році. Якщо в світі не буде створена реальна дієва система кіберзахисту - вже в 2021 році кіберзлочинність зросте і бізнес може зазнати збитків від кібератак на суму 6 трильйонів доларів Cybersecurityventures.com.
Такими є результати міжнародного дослідження Ernst&Young у сфері інформаційної безпеки за 2018-2019 роки «Кібербезпека: більше, ніж захист?».
У ході дослідження проводилося опитування, в якому взяли участь 1400 респондентів – керівників служб кібербезпеки і управління ризиками, що представляють найбільші та найвідоміші у світі компанії з щорічною виручкою від $10 млн. до $10 млрд.
При цьому проблема підтримки необхідного рівня кібербезпеки і стійкості від кіберзагроз більш актуальна для великого бізнесу – про неї повідомили 58% представників таких компаній у порівнянні з 54% респондентів, що представляли компанії меншого розміру. Найбільшим джерелом ризику у системі безпеки є безтурботні, необачні співробітники (34%) а також застарілі засоби контролю (26%), можливість несанкціонованого доступу (13%) і використання хмарних сервісів (10%).
Сьогодні 77% компаній розуміють, що надалі не можуть обмежуватися стандартними заходами в області кібербезпеки. Тому вони продовжують нарощувати базовий функціонал своїх систем захисту, переглядають підходи до вдосконалення архітектури кібербезпеки і починають впроваджувати інші сучасні інноваційні рішення щодо захисту інформації. Основними напрямами для інвестування в кібербезпеку в поточному 2020 році визначені хмарні рішення (52%), аналітика кіберзагроз (38%) і мобільні обчислення (33%).
Саме фахівці з кібербезпеки зможуть ефективно управляти безпекою в державних і комерційних структурах, де зараз явно в дефіциті люди, здатні надійно захистити конфіденційну інформацію, забезпечити її достовірність, а також працювати експертами і аналітиками в економічних, наукових та правоохоронних органах.
Як реально у світі вирішуються питання, що пов'язані з підвищенням рівня кібербезпеки організацій (компаній, фірм тощо) і які вимоги до професійної підготовки спеціалістів по її забезпеченню? Ці знання сприятимуть вдосконаленню підходів до поліпшення навчання студентів на кафедрі УІКБ.
У світових школах з кібербезпеки в професійному сенсі використовують поняття кібербезпека, яке включає захист комп'ютерів, мобільних пристроїв, серверів, електронних систем, мереж і даних від небезпечних атак.
Кібербезпека має наступні категорії:
Спеціаліст з кібербезпеки (або аналітик з інформаційної безпеки) є одним з поширених робочих місць за кордоном, доступних в області безпеки.
Показовим є досвід вищих навчальних закладах (ВНЗ) США, де навчається більше іноземних студентів (до 600000), ніж в будь-якій іншій країні світу!!! Вибір обумовлений престижем і практикою, яка показує, що саме підготовка у ВНЗ США забезпечує надалі успішну кар'єру. Список знаменитих випускників американських коледжів і університетів практично безмежний!!!
В одному тільки Університеті Чикаго 73 нобелівських лауреата серед викладачів і випускників!!! У Гарварді їх 38, в Берклі 17!
Перше - це лідируючі позиції американських вузів у всіх світових рейтингах.
Друге і найважливіше, - величезні можливості працевлаштування в США (і за межами країни) після отримання бакалаврату та / або магістратури.
Третє (безпосередньо пов'язане з другим пунктом) - прямі і тісні зв'язки більшості університетів і коледжів США з роботодавцями: це відкриває можливості для проходження безкоштовних і оплачуваних стажувань під час навчання і працевлаштування після її закінчення!
Четверте - визнання дипломів і наукових ступенів американських ВНЗ і коледжів по всьому світу!
П'яте - освіта орієнтована на практику! Навчальні програми часто створюються в тісному зв'язку з провідними корпораціями та підприємствами, яким потрібні реальні кадри!
Шосте - можливість і свобода вибору програми навчання! Освітні програми побудовані таким чином, що студент часто сам може вирішувати, які курси йому вивчати в тому чи іншому семестрі, скільки годин їх вивчати і т. д. Вчитися, таким чином, комфортно і ... відповідально.
Сьоме. Досвід самостійного життя на кампусі. Класичний американський кампус надає все для щасливого і повноцінного життя: зручні корпуси для навчання і життя, спортивні споруди та майданчики, ресторани, кафе і клуби, можливість підробітку у вільний час і т.д.
Дев'яте. Глобалізація. Американська система освіти універсальна. Вона акцентована не на «містечкові» процеси, а на глобальні процеси і загальносвітові цінності. Ця глобальність і робить американські ВНЗ такими популярними і престижними.
З світових кращих шкіл з кібербезпеки виділяють - в США та Великобританії:
Каліфорнійський державний університет, Сан-Бернардіно - США, штат Каліфорнія
Кількість програм: 8; студентів - 20.000. На додаток до широкого спектру стипендій, CSUSB пропонує стипендії, які призначені для студентів з кібербезпеки.
У своєму Центрі кібербезпеки CSUSB пропонуються одні з кращих програм в області кібербезпеки - як в США, так і в світі. На доказ цього Агентство національної безпеки і Міністерство внутрішньої безпеки в 2008 році назвали цей коледж США Центром академічної переваги в області забезпечення інформації.
Список програм
Кількість програм: 5; студентів - 13.500.
КМУ пропонує студентам Стипендії для обслуговувания у вигляді програми для надання допомоги у фінансуванні їх освіти.
Через свій Інститут безпеки та конфіденційності Університету Карнегі-Меллона (CyLab) - CMU пропонує одні з кращих програм ступеня кібербезпеки як в США, так і в світі.
Список програм
Державний університет.
Кількість програм: 4; студентів - 23.000. Можна отримувати стипендії – їх кількість обмежена і за принципом "першим прийшов - першим отримав".
Через Інститут кібернетичних технологій Університету Де Монтфорд (CTI) DMU пропонується одна з кращих програм кібербезпеки як у Великобританії, так і в світі.
Список програм
Кількість програм: 7; студентів - 27000. Студенти з кібербезпеки можуть отримати безкоштовне навчання - стипендія покриває 100% вартості навчання, вона також включає оплату в розмірі від 25 000 до 35 000 дол. США на рік на витрати на проживання та 4000 дол. США на рік на професійний розвиток і 2000 дол. США на підручники) – згідно з GW CyberCorps: стипендія для обслуговування.
Завдяки своєму Інституту досліджень в області кібербезпеки і конфіденційності, який є частиною Школи інженерних і прикладних наук, де пропонуються одні з кращих в світі програми з кібербезпеки.
Список програм
Кількість програм: 7; студентів - 43.000. Є багато стипендій для студентів, що займаються кібербезпекою.
У Центрі прикладних досліджень в області кібербезпеки (CACR), проводяться якісні дослідження в області кібербезпеки завдяки своїй різноманітності програм - одні з кращих програм в області кібербезпеки в світі.
Список програм
Кількість програм: 3; студентів - 21.500. Є кілька стипендій для здобуття освіти в області кібербезпеки.
Через Центр інформації та системного забезпечення (CISA) KSU пропонується одна з кращих програм кібербезпеки в світі і Національний центр академічних досягнень в дослідженнях в області кібербезпеки. Це робить KSU однією з кращих шкіл кібербезпеки в світі.
Список програм
Кількість програм: 3; студентів - 96.000. Студенти, що проходять програму кібербезпеки, отримують стипендії - при дотриманні федеральних і державних вимог про надання фінансової допомоги, вписатися на повний робочий день (12 кредитів або більше ...)
Університет штату Пенсільванія (PSU) - це комплексний університет в США, що пропонує якісні програми для студентів і аспірантів, пропонує широкий спектр програм з кібербезпеки для студентів і аспірантів, що робить його однією з кращих шкіл кібербезпеки в світі.
Список програм
Кількість програм: 8; студентів - 60.000 (90.000).
Державний університет. Можна отримувати стипендію за програмами кібербезпеки.
Глобальний кампус Університету Меріленда (UMGC) - державний університет в штаті Меріленд, США пропонує програми для студентів і аспірантів, має репутацію як одну з найкращих шкіл кібербезпеки в світі.
Список програм
Кількість програм: 3; студентів - 30.000. Можна отримувати різні стипендії для навчання в сфері кібербезпеки.
UTSA пропонує тільки три університетські програми з кібербезпеки і є одним з кращих коледжів з кібербезпеки в світі. Доказом цього є три дослідницькі центри - Центр забезпечення і безпеки інфраструктури, Інститут кібербезпеки і Кібер-центр безпеки і аналітики.
Список програм
*****
Підготовка фахівців з кібербезпеки у США спирається на оволодінні сучасними інформаційними технологіями, фундаментальними та прикладними науковими дисциплінами, що дозволяє одержувати високий рівень теоретичного та практичного навчання , що є загальносвітовим цінностним прикладом для ВНЗ України.
Концептуально нова освітня модель «12 кроків до якісної освіти», яка реалізована в університеті, дозволяє активно готувати конкурентоспроможного фахівця з кібербезпеки і відповідати потребам ринку праці в Україні.
*****