Кафедра телекомунікаційних систем і мереж стежить за розробками дослідників з Японії які зуміли передати по одному оптичного волокна дані зі швидкістю 1 Пбіт / с
Потреба в високої пропускної здатності мережевої інфраструктури стає дедалі більше, як стабільно збільшується і обсяг споживаних / генеруються людством даних. Технології не стоять на місці, розробники розвивають існуючі досягнення, плюс створюють щось нове.
Японські вчені з Інституту досліджень мережевих систем Національного інституту інформаційних і комунікаційних технологій (NICT) в Японії змогли передати по одному многомодовому оптоволокну дані на швидкості 1 Пбіт / с. Протяжність лінії склала 23 км, а для експерименту розробники скористалися 15-модовая волокном з мультиплексорами для спектрального ущільнення сигналу.
Мультиплексори - нового типу, їх робота базується на Багатоплощинний процесі перетворення світла: 15 вхідних сигналів багаторазово відбиваються від фазової пластини. Це потрібно для відповідності режимам передачі у відповідному оптоволокне.
Волокно, про який йде мова, створено компанією Prysmian, а мультиплексори розробила Bell Labs. Для експерименту японці створили широкосмуговий приймач, який дозволяє обробляти кілька сотень каналів WDM одночасно, забезпечуючи стабільно високу якість сигналу.
У звичайному багатомодового волокна при збільшенні кількості режимів починає рости модальна затримка, спричинена високим навантаженням при обробці сигналу. При створенні нового волокна вчені звели цю проблему до мінімуму. В ході експерименту вдалося продемонструвати передачу 382 каналів з модуляцією 64-QAM.
В цілому, при виготовленні оптоволокна використовувалися існуючі технології створення багатомодових волокон. Також система була оптимізована для широкосмугового роботи.
Досягнутий результат в 1 Пбіт / с перевищив попередні рекорди в 2,5 рази.
Звичайно, рекорд, поставлений в лабораторних умовах, - це ще не все. Тепер вчені мають велику роботу по комерціалізації технології. Для запуску серійного виробництва вона повинна бути недорогий і легко масштабується.
До речі, в минулому році NICT вже досягала швидкості передачі даних в 1 Пбіт / с, але тоді цього вдалося досягти завдяки цілому оптоволоконному кластеру, основа якого - 22 волокна і MEMS-контролер сигналу з системою мультиплексування на трижильні і семижильні підключення.
Кожна з жив в попередньому експерименті забезпечувала пропускну здатність в 245 Гбіт / с. У сукупності це і дало 1 Пбіт / с. В ході торішнього експерименту одночасно використовувалися 202 різні довжини хвиль.
Все це цікаво, але хотілося б, щоб технологія знайшла практичне застосування вже найближчим часом, а не залишилася в якості абстрактного лабораторного результату.