Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
XS
SM
MD
LG
XL
XXL
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Приймальна комісія:
Телефон: (044) 249-25-91,
Телефон: (066) 227-46-60
Відділ документаційно-інформаційного забезпечення та контролю
Телефон / факс: (044) 249-25-12
Відділ медіакомунікацій
Телефон: (099) 109-41-23
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій
  
Укр.
 
      
           Пошук    
  
Укр.
 

Сьогодні даркнет більше не «темний»

10:20, 17-04-2016

Компанія Dell SecureWorks випустила новий звіт про підпільні ринки хакерських послуг. У дослідженні йдеться про те, що хакери активно підвищують якість послуг і масштабно їх просувають.

Аналітики компанії сфокусувалися на активності та пропозиції на підпільних форумах і ринках по всьому світу, особливо на англомовних та російських.

Фахівці організацій з кібербезпеки постійно стежать за хакерами і шахраями в «темних кутках» інтернету, обчислюють злочинців і передають інформацію для упіймання спецслужбам. Але далеко не всіх порушників вдається притягнути до відповідальності, особливо якщо мова йде про дрібні крадіжки і зломи.

Недооцінена загроза може швидко перетворитися у величезну «пробоїну» з усіма витікаючими наслідками. Тому людям і цілим компаніям важливо розуміти, що відбувається і робити відповідні висновки.

Багато користувачів переконані, що для відбиття атак досить антивірусних програм, а складні паролі захистять акаунти у соціальних мережах та поштових сервісах.

Насправді, якщо хтось вирішить отримати закриту інформацію, щоб потім вкрасти гроші у окремого користувача або цілої компанії, то середньостатистична людина навряд чи це помітить і зможе самостійно розібратися в проблемі.

Ні антивірус, ні брандмауер не врятують.

Як відзначають експерти Dell SecureWorks, російські хакери збільшують кількість робочих годин і пропонують проводити операції через поручителів-посередників, які забезпечують успішне виконання завдання та переказ грошей. Також фахівці компанії помітили зниження цін на деякі послуги кіберзлочинців у порівнянні з запитами в попередні роки. Це пов'язують зі зниженням витрат на злом.

«Я не сказав би, що послуги хакерів падають в ціні. Зниження ринкової вартості означало б падіння попиту на їх послуги, але, на жаль, це не так. Паралельно з розвитком IT-сфери рухається індустрія інформаційної безпеки і допомагає як компаніям, так і звичайним людям (згадайте недавню новину про включення шифрування в WhatsApp) вибудовувати ешелонований захист проти кіберзлочинців. В цих умовах зловмисникам доводиться глибше і серйозніше опрацьовувати схеми атак для того, щоб отримати цікаву і вигідну для них інформацію», — прокоментував Віктор Іванівський, менеджер з розвитку глобального бізнесу компанії Group-IB. Недорого і ефективно.

Згідно з матеріалами дослідження, в середньому за злом корпоративної пошти хакери вимагають $500, визначення IP-адреси — $90. Крім того, нелегальні «підприємці» пропонують купити набір вірусів-троянів за $5-10 або експлойт-кити для злому від $100 до $135.

Самі по собі продаються на підпільних ринках віруси прості — їх вирахують і нейтралізують антивіруси.

Щоб ускладнити життя цифровий захист, зломщики створюють шифратори вірусів, які серйозно маскують шкідливий код. Такий шифратор хакери пропонують за $80-440 в залежності від складності.

Крім того, шахраї обіцяють зламати будь-який сайт і вкрасти звідти потрібну інформацію за $350, а потім за $20 зібрати персональні дані на людину.

Крім стандартних послуг в даркнете ходять оголошення про продаж наборів навчальних курсів і безліч різних послуг «обрушиванию» серверів. Як вони це роблять? Як пояснив Віктор Іванівський, для збору інформації зловмисники воліють покладатися насамперед на цифрові інструменти — віруси, що збирають знімки екрану, файли з робочих станцій, SMS і телефонні переговори, текст, набраний на клавіатурі.
«У сукупності з прийомами соціальної інженерії і інструментами віддаленого доступу це дає злочинцям можливість виробляти атаки, що призводять до втрат бюджету у десятки мільйонів доларів. Це набагато простіше для реалізації та масштабування, а також менш ризиковано порівняно з інсайдерською діяльністю», — зазначив Івановський.

Близьке до теми джерело розповіло «Газете.Ru», що набори вірусів, шифратори, номери карт, паролі і дані компаній насправді можна було знайти в надлишку і до існування даркнета.

Хакери оцінюють не тільки тип інтерфейсів веб-сервісів, але і серверів, а також аналізують потоки користувачів і даних.

«Після такого дослідження стає зрозуміло, на які з перерахованих вузлів простіше знайти уразливості, а на які — складніше», — розповіло джерело.

За його словами, в даркнете є постачальники експлойтів і списків вразливостей, проте не всі це обов'язково публікується. Існує стадія перевірки та пошуку покупців конкретної уразливості в особі створила програму або сервіс компанії, її конкурентів і компаній з IT-безпеки. Великі компанії в якості винагороди часто пропонують роботу.

На думку анонімного джерела, економіка «тіньового» інтернету більше заточена під дрібні і «сірі» справи, а на серйозні зломи чогось захищеного покупців навряд чи вдасться знайти: занадто дорого і небезпечно для аудиторії таких сайтів.

«Серйозні хлопці зі старих і нових груп спілкуються один з одним в зашифрованих месенджерах, при цьому дізнатися один про одного вони можуть з офіційних конкурсів на злом та інших подібних заходів. Дуже багато познайомилися навколо криптоанархических або киберкоммунистических проектів», — пояснив він. Даркнет більше не «темний».

Один з продавців популярного підпільного ринку розповів «Газете.Ru», що, на його думку, на цих майданчиках складається типова ситуація: з розширенням обсягів збільшується кількість не тільки послуг високого рівня від «визнаних» постачальників, але і велика кількість низькоякісних навчальних курсів або безкоштовних керівництв по злому.

При цьому в полі незаконної діяльності працюють всі ті ж ринкові закони: жорстка конкуренція між шахраями змушує їх працювати над дизайном і функціональністю підпільних бірж.

«Сьогодні даркнет, або як вам завгодно його називати, більше не такий вже і «темний».

Зміст анонімної біржі — це практично відкриття звичайного онлайн-магазину, але з низкою загроз, про яких треба дбати, хакерами, шахраями та державними службами, які довели свою здатність успішно закривати ці сервіси і біржі», — прокоментував продавець.

Науковий співробітник і професор Університету Карнегі — Меллон, довгий час займається вивченням анонімних ринків даркнета, Ніколя Крістін зазначає, що методика дослідження Dell SecureWorks залишає ряд питань, але в цілому тренди описані у вірному напрямку.

«Основні тренди, про які вони говорять, — професіоналізація та поліпшення якості послуг, — зовсім не здаються мені незвичайними, враховуючи, що в цілому на ринку підвищується конкуренція і кожен учасник повинен виділити себе на фоні інших. Але основне ж питання цього звіту, чи є різниця між рекламованими і фактичними якістю і ціною, залишається відкритим», — прокоментував «Газете.Ru» Ніколя Крістін.

Як захищатися. «Світові тенденції та досвід наших колег у боротьбі з кіберзлочинцями показують, що зараз для ефективної протидії немає нічого важливіше інформації. Інформації по їх активності, про що ведуться ними розробки, про злочинні схеми і способи організації атак, про те, як вони ведуть розвідку і як виробляють підготовку до операцій. Ці дані, які видобувають аналітики, інженери, фахівці груп розслідувань, допомагають представникам правоохоронних органів і організацій виходити на реальних виконавців і організаторів кіберзлочинів», — розповів Віктор Івановський.

Експерти Group-IB у своєму останньому звіті про діяльність хакерських груп прогнозують, що злодії і шахраї націлилися на мобільні платформи.

Одним з основних способів проникнення в банківську мережу залишаються фішингові листи з вкладеними експлойта, документами з макросами чи виконуваними файлами в архіві з паролем, йдеться в звіті Group-IB.

Фахівці рекомендують наступні заходи захисту: навчатися і підвищувати знання про загрози, використовувати двофакторну аутентифікацію, зберігати копії всіх документів, шифрування листування електронною поштою, по можливості не використовувати один і той же пристрій для спілкування і банківських операцій, обов'язково стежити за оновленнями антивірусів і операційної системи, бути уважними, не встановлювати незнайомі розширення, програми «прискорення завантаження» та інші подібні речі, особливо безкоштовні.

Компанії повинні обов'язково стежити за можливими слабкими місцями в мережі, залучати експертів для дослідження і захисту, встановлювати системи виявлення та запобігання проникнень, проводити сканування вразливостей, відстежувати активність всередині мережі і скоротити кількість користувачів з правами адміністратора.

«Якщо дивитися на короткий момент часу, то балансу немає: ринок IT і розробники реагують на великі вразливості тільки за фактом і досить пізно. Це також видно з еволюції шифрування. Якщо ж розглядати довгострокову перспективу, то баланс існує: користувачам потрібна безпека, і вони довіряють сервісам з хорошою репутацією, тому ринок безпеки вдосконалюється. Але він завжди запізнюється за зломами і навіть за інформацією про уразливості», — відзначає джерело, говорячи про баланс в кібербезпеки.

---------
Посилання: http://digest.subscribe.ru/inet

© При повному чи частковому використанні матеріалів сайту ДУІКТ гіперпосилання на сайт https://duikt.edu.ua/ обов'язкове!
Читайте також
Бажаєте дізнаватись про особливості вступу у 2025 році?
Підписуйтесь на спільноти спеціальності "124 Системний аналіз" кафедри Системного аналізу та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.

Про кафедру

Кафедра Системного аналізу

Абітурієнту

Спеціалізація: Системний аналіз

Спеціальність «Системний аналіз» готує фахівців в галузі інформаційних технологій, які проводять аналіз бізнес-процесів підприємств, проектують та розробляють бази даних, програмне та технічне забезпечення, впроваджують і підтримують роботу інформаційних систем. Поєднання ґрунтовних знань інформаційних технологій, програмування, математики та економіки з умінням проводити аналіз діяльності підприємств, в тому числі з застосуванням Data Science та Business Intelligence, дають можливість нашим випускникам успішно працювати в аналітичних та ІТ  відділах широкого кола підприємств та установ.

Спеціалізація: Системний аналіз

Спеціальність «Системний аналіз» готує фахівців в галузі інформаційних технологій, які проводять аналіз бізнес-процесів підприємств, проектують та розробляють бази даних, програмне та технічне забезпечення, впроваджують і підтримують роботу інформаційних систем. Поєднання ґрунтовних знань інформаційних технологій, програмування, математики та економіки з умінням проводити аналіз діяльності підприємств, в тому числі з застосуванням Data Science та Business Intelligence, дають можливість нашим випускникам успішно працювати в аналітичних та ІТ  відділах широкого кола підприємств та установ.

Переглядів: 5 948